Program na luty 2009

  • 13 lutego 2009, (piątek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

W Bułgarskim Instytucie Kultury odbędzie się  wieczór poświęcony bułgarskiemu świętu wina – Św. TRIFON ZAREZAN  i degustacja bułgarskich win oraz występ folklorystycznego zespołu pieśni i tańca bałkańskich „IGLIKA”.

Występy  zespołu „IGLIKA” składają się z tańców przeplatanych pieśniami. W repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim tańce i pieśni bułgarskie, tańce i pieśń grecka, pieśni macedońskie oraz suita tańców serbskich. Głównym celem zespołu jest popularyzacja kultury i folkloru krajów Półwyspu Bałkańskiego. 

Dzień Świętego Trifona zwanego Zarezan jest świętem wina, hodowców winorośli i winiarzy, a jego korzenie sięgają najprawdopodobniej starożytnych uroczystości ku czci Dionizosa – Dionizji. Po specjalnej świątecznej liturgii w cerkwi, hodowcy winorośli udają się grupami do winni.. Każdy z nich ma świeżo upieczoną pitę, tutmanik, ugotowaną kurę lub kiełbasę, pieczoną łukankę, wino oraz obecnie także buteleczkę święconej wody. Każdy bez wyjątku hodowca odcina ze swoich winorośli kilka pędów z jednego lub trzech krzewów, wybranych pośrodku albo na rogach swojej winnicy i polewa odcięte miejsca gałązek winem. Przypomina w ten sposób winorośli, że jej głównym przeznaczeniem jest obdarowanie gospodarza dużą ilością, dorodnych winogron na wino. Obecnie także święci się winnice wodą święconą, aby uchronić ją przed chorobami, szkodnikami i złymi mocami.

Podcinanie wykonują głównie mężczyźni, właściciele winnic i stąd pochodzi nazwa „Zarezan” co oznacza podcinanie.

Wejście tylko z programem lub  zaproszeniem

 

  • 17 lutego 2009, (wtorek), godz. 17.00, Związek Polskich Artystów Plastyków OW, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa

Otwarcie wystawy GRAFIKI BUŁGARSKIEJ.

Prezentacja prac członków związku Bułgarskich Artystów Plastyków w Sofii – Atanas Wasylew,  Michaił Petkow, Dimo Kolibarow, Aleksy Naczew, Swilen Błażew, Stefan Markow, Stojan Canew, Iwan Iwanow, Stefan Bożkow, Maria Duhtewa,
Weliko Marinczewski, Elena Panajotowa.

Gościem wydarzenia będzie  artysta plastyk Dimityr Grozdanow – zastępca Przewodniczącego Związku Bułgarskich Artystów Plastyków w Sofii.

 

  • 19 lutego 2009, (czwartek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Wieczór poświęcony Wasylowi Lewskiemu, w związku z rocznicą stracenia w roku 1873.

W programie wykład pana Angeła Georgiewa pt. ”Ostatnia droga Lewskiego – od Łowecz, przez Kykrinę do Sofii” oraz pokaz multimedialny zawierający krótkometrażowe filmy dokumentalne, dane biograficzne, zdjęcia i dokumenty.

Mgr. inz. Angeł Georgijew od 31 lat mieszka i pracuje w Polsce. Interesuje się historią. Zafascynowany osobowością bohatera narodowego Bułgarii Vassiła Lewskiego od 15 lat bada niektóre niewyjaśnione do końca wydarzenia, związane z ostatnim okresem jego życia. Opracowanie p. Georgijewa pod tytułem „Z Lowicza przez Kykriny do Sofii” zostało opublikowanie w roczniku „Bułgarskie Odrodzenie”, tom 10, 2008 r.

Językiem oficjalnym spotkania będzie język bułgarski.

 

  • 26 lutego, od godz. 18.20, Instytucie Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22

„PRZECZYTANE W TŁUMACZENIU”
spotkanie literackie z udziałem tłumaczy literatur europejskich

Wieczór z udziałem Ewy Szyler (literatura grecka), Marty Machowskiej (literatura portugalska), Joanny Cymberkiewicz (literatura duńska) i Katarzyny Guzewicz (literatura hiszpańska). W inauguracyjnej edycji w miesiącu lutym tłumaczem z literatury rumuńskiej będzie Radosław Biniarz, absolwent rumunistyki poznańskiej, stypendysta programu ICR dla młodych tłumaczy, jeden z najbardziej obiecujących rumunistów polskich. Przeczyta „Sarsanela", fragment tekstu autora Adriana Babeţi, zawartego w tomie „Towarzyszki podróży. Doświadczenia kobiet w komunizmie”, koordynowanym przez Radu Pavel Gheo i Dan Lungu, opublikowanym przez wydawnictwo Polirom, Jassy 2008.

„Przeczytane w tłumaczeniu” to projekt, realizowany w ramach EUNIC Warszawa, zainicjowany przez Duński Instytut Kultury. W projekcie tym Rumuński Instytut Kultury w Warszawie jest jednym z głównych partnerów, obok Austriackiego Forum Kultury, Instytutu Goethego, Bułgarskiego Instytutu Kultury, Ambasady Grecji, Węgierskiego Instytutu Kultury, Ambasady Holandii, Instytutu Camőes, Ambasady Szwecji, Instytutu Słowackiego, British Council oraz Instytutu Cervantesa.

 

Bohaterami projektu są młodzi, znajdujący się na początku kariery tłumacze. To oni przeczytają fragmenty teksty z literatury danego kraju, w oryginale i w tłumaczeniu, poprzedzając krótkim wystąpieniem na temat autora i dzieła, na którym skupili swoją uwagę.

 

  • 27 lutego 2009, (piątek),  godz.18.00, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 maja 9, Rzeszów

Otwarcie wystawy  fotografii „Bułgaria-kraj starożytnych cywilizacji” autorstwa Iwana Marazowa (historyk sztuki) i Iwo Hadżimiszewa (fotograf).

Wystawa przedstawia najbardziej znaczące ślady cywilizacji trackiej na terenie Bułgarii.
 


Serdecznie zapraszamy na wystawę tkaniny artystycznej Galiny Dragnewej w siedzibie Instytutu, oraz na wystawę współczesnego malarstwa bułgarskiego w Galerii „SERDIKA” przy ul. Świętokrzyskiej 32 w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *