program na grudzień 2008

  • 3 grudnia, środa, godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

POD PATRONATEM HONOROWEGO KONSULA REPUBLIKI BUŁGARII WE WROCŁAWIU – PANA JANA CHOROSTOWSKIEGO

Z okazji 90-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią zapraszamy na otwarcie wystawy pt.

„SPOTKANIE TWÓRCÓW”

Prezentacja prac współczesnych polskich i bułgarskich artystów malarzy:

Sylwester Ambroziak, Marek Dzikiewicz, Antoni Fałat, Małgorzata Jastrzębska, Paweł Lasik, Daniel Ludwiczak, Franciszek Maśluszczak, Janusz Mulak, Zbigniew Nowosadzki, Majka Orzęcka, Lidia Snitko -Pleszko, Anna Sobol, Anna Szalast, Barbara Szubińska, Weronika Włodarczyk, Anton Antonow, Darina Hristowa, Hristo Hristow, Wasko Iwanow, Nedko Itinow, Zachari Kamenow, Atanas Macurew, Katerina Orthwein, Jawora Petrowa, Maria Rajczewa, Stoimen Stoilo, Iwan Stratiew, Dimityr Ugrinow, Włado Zaprjanow, Nina Złatewa

IMPREZA ZOSTAŁA ZORGANIZOWANA WSPÓLNIE ZE ZWIĄZKIEM POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

 

 

 

  • 5 grudnia, piątek, godz. 18.00, Katedra Metropolitarna na Pradze im. Św. Marii Magdaleny Al. Solidarności 52, Warszawa

 
Koncert prawosławnego chóru cerkiewnego

AQUA-DELIA

Chór cerkiewny AQUA-DELIA został założony w roku 1993 przez docent Delianę Miczewą, która kieruje nim do dnia dzisiejszego. Repertuar AQUA-DELII obejmuje prawosławne pieśni cerkiewno-słowiańskie oraz autentyczny folklor. Autorką unikalnych opracowań pieśni, które łączą te dwa elementy, jest założycielka chóru. W jej utworach współbrzmią pieśni prawosławne i tradycyjny śpiew na 6-7 głosów.

Formacja dała 4 koncerty w Radzie Europy w Strasburgu, uczestniczyła w koncercie kolęd „Nowa Europa” w Madrycie. Ponadto brała udział w koncertach organizowanych w katedrach, kościołach i galeriach sztuki w Bułgarii, Francji, Niemczech, Macedonii, Rosji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Luksemburgu, Włoszech i na Węgrzech. AQUA-DELIA występowała dla Państwowego Radia Bułgarskiego i rozgłośni zagranicznych – Radia Paryż, Radia Sztokholm, Radia Warszawa i Radia „Budapeszt”. Nagrała 12 filmów dla Państwowej Telewizji Bułgarskiej, wydała płytę „Posłanie ducha”, film „Korzenie bułgarskie w wieczności”, uczestniczyła w nagraniu płyty „Tańce świata”, wydanej w Warszawie i filmu „Muzyka Ziemi”.

 

 

  • 7 grudnia, niedziela, godz. 10-17, Hotel „Marriott”, Al. Jerozolimskie 65/79, Warszawa

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ CHARYTATYWNY

Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje tradycyjne upominki bułgarskie i płyty CD z muzyka bułgarską. W sali prezentacji kuchni świata będą dostępne charakterystyczne potrawy i artykuły spożywcze kuchni bułgarskiej.
 

 

  • 9 grudnia, wtorek, godz. 18.00, Mazowieckie Centrum Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa

Otwarcie wystawy tkaniny artystycznej

GALINY DRAGNEWEJ

Urodziła się 4 kwietnia 1971. W roku 1990 ukończyła Średnią Szkołę Sztuk Stosowanych w Sliwen, a w roku 1996 Akademię Sztuk Pięknych w Sofii na Wydziale Tkaniny Artystycznej.

Wystawy indywidualne:

2002 – Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay", Kraków 
2001 – Galeria "Wieża Ciśnień", Kalisz
1999 – Cite de Arts, Paryż
1997 – Galeria, May, Sliwen

Wystawy zbiorowe:

2004 – Biennale, Plewen, Bułgaria
2003 – Sztuka tekstyliów, 1960-2003, Sofia,Bulgaria
2002 – I Biennale, Plewen, Bułgaria
2002 – Pamięci Marin Verbanov, Sofia
2000 – Sztuka Tkaniny, Polsko-Bułgarska wystawa zbiorowa, Sofia    
1999 – Francuski Instytut Kultury, Sofia

Nagrody:

2004 – Nagroda "Sirak Skitnik"
1997 – Nagroda "Sirak Skitnik",
1997 – Nagroda na wystawie "Sztuka i życie", Sliwen, Bułgaria
1997 – Stypendium Fundacji św. Cyryla i Metodego, Paryż

Jej prace są własnością wielu muzeów i kolekcji prywatnych. Od roku 1997 jest członkiem Związku Bułgarskich Artystów Plastyków.

 

 

  • 12 grudnia, piątek, godz. 18.30, Ambasada Republiki Bułgarii, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODAKÓW NA KONCERT ŚWIĄTECZNY

w wykonaniu

ZESPOŁU  FOLKLORYSTYCZNEGO
im. Minczo Niedjałkowa

DENKA KOLEVA – solistka
Śpiewaczka ludowa, wykonuje głównie pieśni z regionów Strandży i Trajii.

WYŁKO WYŁKOW – gęśle
Gra na skrzypcach od 10. roku życia. Jego nauczycielami byli najwybitniejsi muzycy ludowi. Pierwszym jego opiekunem muzycznym w latach 1945 – 1950 był Bojczo Iwanow. Od 1950 do 1958 roku jego mistrzem został wielki muzyk i wirtuoz MINCZO NIEDIAŁKOW.

Wyłko Wyłkow występował wielokrotnie jako solista w wielu zespołach folklorystycznych. Uczestniczył i był wielokrotnie nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

GEORGI GEORGIEW – gęśle
Gra na skrzypcach od 8. roku życia. Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Festiwalu w Kopriwszticy w 2005 roku.

KOLJO KOLEW – kawał
(rodzaj fujarki pasterskiej)
Gra na tym instrumencie od 15. roku życia. Wielokrotny zdobywca nagród indywidualnych, między innymi dwóch złotych medali na Festiwalu w Kopriwszticy.

DIMCZO DIMOW – dudy
Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w mieście Koteł, później Wyższą Szkołę Muzyczną w Płowdiw. Uczy gry na gajdzie w Średniej Szkole Muzycznej w Kote
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *