MALARSTWO I RZEŹBA UBAVKI TONCHEV I KONSTANTYNA SIMEONOVA – KOSTIKA

19 listopada 2014 r. w Bułgarskim Instytucie Kultury odbył się wieczór poświęcony niezwykle ciekawej wystawie malarstwa i rzeźby Ubavki Tonchev i Konstantyna Simeonova – Kostika. Są oni przedstawicielami grupy malarskiej Związku Bułgarskich Artystów Plastyków miasta Pleven.

Ubavka Tonchev, artystka serbskiego pochodzenia, ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych im. N. Pavlovicha, w Sofii, gdzie studiowała  rzeźbiarstwo pod kierunkiem prof. D. Daskalova. Od 1978r. aktywnie pracuje w dziedzinie rzeźby monumentalnej, małej formy, a także rzeźby dekoracyjnej w kamieniu i brązie. Bierze udział we wszystkich krajowych, jak i bardzo prestiżowych wystawach za granicą, a także uczestniczy w wielu międzynarodowych sympozjach. Od 1991 r. jej dzieła przedstawiane są i sprzedawane przez „ROM-ART” galerię w Brunszwiku, w Niemczech. Jej prace są własnością Narodowej Galerii Sztuki w Sofii, a także Sofijskiej Galerii Sztuki Miejskiej i wszystkich największych galerii w Bułgarii, jak również prywatnych kolekcjonerów (min. bułgarskich, niemieckich, luksemburskich, francuskich, angielskich, włoskich i wielu innych).

Konstantyn Simeonov, tak samo jak Ubavka Tonchev, ukończył Narodową Akademię Sztuk Pięknych im. N. Pavlovicha w Sofii, gdzie studiował rzeźbiarstwo pod kierunkiem prof. D. Daskalova. Od roku 1978 aktywnie pracuje w dziedzinie rzeźby monumentalnej, małej formy i rzeźby dekoracyjnej w kamieniu i brązie. Uczestniczy we wszystkich krajowych i wielu prestiżowych wystawach za granicą, a także bierze udział w wielu międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich. Od 1991r. jego dzieła przedstawiane są i sprzedawane przez „ROM ART” galerię w Brunszwiku, w Niemczech. Jego dzieła są własnością Narodowej Galerii Sztuki w Sofii (w Bułgarii), a także Sofijskiej Galerii Sztuki Miejskiej i wszystkich największych galerii w Bułgarii, jak i wielu prywatnych kolekcjonerów.

W Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury zawisły obrazy olejne na płótnie, autorstwa właśnie Konstantyna Simeonova – Kostiki. Ujęte zostały na nich w unikalny i symboliczny sposób – sceny z codzienności (Deszcz, Parasole, Ulica), momenty refleksji (Astronom), a także zanurzone w wachlarzu nastrojowości – martwe natury (Martwa natura z wazonem, Martwa natura w czerwieni). Artyści ci zaprezentowali również swoje dzieła rzeźbiarskie – małą formę w brązie. Rzeźby te przedstawiają sylwetki ludzi metaforycznie obrazujące rozmaite motywy (Motyw antyczny 1, Genesis), nastroje (Nastrój, Samopoczucie, Hamak), uczucia (Na spotkaniu, Agresja) i osobiste myśli autorów (Wspomnienie). Całość zachwyca, porusza i pozostawia swój ślad – uczucia jakie wywołały konkretne prace – w pamięci na długo.

Ubavka Toncheva i Konstantyn Simeonov – Kostika, w trakcie wieczoru, opowiedzieli o swojej pracy (niektóre z dzieł powstały specjalnie z okazji tej wystawy), wyrazili także ogromną wdzięczność za organizacje wystawy w Polsce i również za tak pozytywne, i ciepłe opinie – niezmiernie zachwyconych – gości. To bowiem, na czym najbardziej im zależało (jak to określił sam Konstatntyn Simeonov – Kostika), to wywołanie emocji u odbiorców – emocjami płynącymi właśnie z ich sztuki.

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *