WERNISAŻ WYSTAWY BUŁGARSKIEGO ARTYSTY VENTZISLAVA PIRIANKOVA

29 lutego 2016 (poniedziałek), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

VENTZISLAV PIRIANKOV. OD STARO ŻELEZARE PRZEZ POZNAŃ DO WARSZAWY.

CZYLI KRÓTKA OPOWIEŚĆ O BUŁGARSKIM ARTYŚCIE.

DSC03713DSC07617

Na samym starcie rozbudzić w sobie to co najcenniejsze. Prawda kryje się w równowadze. Szaleństwo plus organizacja. Dopiero wtedy zaczynają pojawiać się naprawdę fajne rzeczy. Z rozkoszą reagować na to co dzieje się dookoła. Od 23 lat już nie Plovdiv, lecz Poznań jest bazą dla artysty. Kultowa pracownia Ventzi, galeria, Szkoła Rysunku, w starej kamienicy, gdzie południowo-wschodnie światło igra sobie z wnętrzem wpadając z zaskoczenia przez któreś z 17-stu okien. Im bardziej ponury klimat na zewnątrz, tym goręcej w pracowni. Aż kipi południowym temperamentem artysty, ładowanym co lato gorącym złotem Bułgarii, rodzimej Niziny Trackiej. Tak naturalnie i autentycznie pojawiają się zrodzone z tych emocji obrazy. Rozkoszne, ale i skupione, zapewne z instynktu dążącego do zrównoważenia, z wrodzonego genu dawnych mistrzów ikon i ich potrzeby kontemplacji. Szukając zawsze pierwiastka podniecającego – twórczego – tajemniczego. Ale nigdy nie wypuszczając lejców z rąk i zawsze zachowując kontrolę nad znakomitą formą, warsztatem.
Staro_Jelezare-23-702x336Staro Zhelezare… letnie powroty do stron rodzinnych. Malownicza rodzinna wieś z domem po dziadkach. Połowa wsi to Piriankovie, co roku poznajemy z zaskoczeniem kogoś nowego. Domostwa z cegły pieczonej na słońcu, i mury ciągnące się bez końca wzdłuż ulic, gdzie niespodziewanie gubiąc poczucie miejsca, czasu, wtapiamy się w ten oderwany od rzeczywistości labirynt. Dom po dziadkach to już od trzech lat znane w całej Nizinie Trackiej Centrum Sztuki Współczesnej Piriankov. Miejscem docelowym wycieczek z najdalszych zakątków kraju stał się tego lata, gdy Ventzi wraz z żoną Katarzyną, i dziesięcioma najlepszymi uczennicami zabranymi z Polski, zamalowali całą wieś muralami. Powstało ich ponad 40! Powstała wioska Osobowości – lokalnych mieszkańców, cudownych typów, charakterów, w towarzystwie znanych osobistości, najczęściej ze świata polityki. Na cerkwi Fidel Castro z Indirą Ghandi – którzy autentycznie odwiedzili wieś w latach 70-tych, na wiejskiej toalecie babcia Sabka z Angelą Merkel, Lady Diana, miejscowy Cygan Iwan gawędzi z Barackiem Obamą, babcia Velika z Królową Elżbietą. Czekamy na artykuł w New York Times, który ma się pojawić na wiosnę. A już z początkiem lipca rozpoczynamy kolejny sezon, gdzie młodzi artyści z Polski goszcząc przez miesiąc w remontowanej właśnie willi artystycznej, będą pokrywać dziełami kolejne mury.

WP_20160105_072
Warszawa… tu w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury, przez kilka chwil będzie można posmakować fragmentu tej opowieści. Zobaczyć niektóre z obrazów. Szykujemy też dla was serię znakomitych zdjęć z akcji malowania murali w Staro Zhelezare, oraz dokumentację gotowych murali. Dla każdego kto chciałby zobaczyć sztukę o rzeczach przemijających, malowaną w sposób nieprzemijający. O człowieku fascynującym, gdzie blik w jego oku umierający w chwili powstania, zdaje się wyrażać wieczność, niepodlegającą przemijalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *