MALARSTWO Z POZNANIA I STREET ART ZE STARO ŻELEZARE W WARSZAWIE

DSC03756 — kopiaW niezwykłą datę – bo 29 lutego, przestępnego roku 2016 – w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury obył się wernisaż równie niezwykłych obrazów Ventzislava Piriankova. Czterdzieści prac, które powstały w autorskiej pracowni Ventzi, w starej kamienicy w Poznaniu, przesycone są południowym temperamentem artysty, ładowanym co lato na rodzimej Nizinie Trackiej. Tam też – w rodzinnej wsi Staro Żeleraze – malarz zrealizował projekt, w którym przez uliczną sztukę odmienił życie jej mieszkańców. Ta twórcza akcja udokumentowana została w serii znakomitych zdjęć, które również można obejrzeć w Galerii Instytutu.
Malarstwo Piriankova to wrażliwość oraz głęboka, bardzo osobista, a zarazem uniwersalna w odbiorze wizja świata. Wszystko to odzwierciedlają przedstawione przez autora dzieła sztuki, które – jak sam mówi – zrodziły się z emocji, rozkoszy, ale i zarazem z instynktu do zrównoważenia. Uważa bowiem, że prawda kryje się właśnie w równowadze, którą definiuje jako połączenie szaleństwa z organizacją. W swojej twórczości pragnie również pielęgnować wrodzony gen dawnych bułgarskich mistrzów ikon i ich potrzebę kontemplacji, jednocześnie nie ustając w poszukiwaniu pierwiastka podniecającego – twórczego – zawarcia w swoich obrazach tego, co tajemnicze. Balansując między tymi światami, Ventzislav Piriankov zachowuje w nich kontrolę nad znakomitą formą, warsztatem i nad wskazaniem bodźca inspirującego go do tworzenia – wspomnienia rodzimych, bułgarskich stron.
I to właśnie w Bułgarii – we wsi z domem po dziadkach – Ventzislav Piriankov wraz z żoną Katarzyną, i dziesięcioma najlepszymi uczennicami zabranymi z Polski, zorganizował 1. Festiwal Ulicznego Malarstwa w Staro Żelezare. Idea przewodnia artystycznego wydarzenia zawarta została w motcie „Wioska Osobowości”, w ramach którego przez cały lipiec ceglane domostwа i mury ciągnące się wzdłuż ulic zamalowano muralami. Powstało ich tutaj ponad 40! Bohaterami ulicznej sztuki zostali mieszkańcy wsi w towarzystwie znanych osobistości, najczęściej ze świata polityki. Na cerkwi znalazły się portrety Fidela Castro z Indirą Ghandi – którzy autentycznie odwiedzili wieś w latach 70-tych, babci Sabki z Angelą Merkel, Lady Diany, miejscowego Cygana Iwana gawędzącego z Barackiem Obamą, babci Veliki z Królową Elżbietą.
Dawniej Staro Żelezare znane było jako wzorcowy przykład wsi socjalistycznej, później pozostawione i zapomniane, dziś – dzięki projektowi duetu Priankov – znów zaczyna tętnić życiem. Do wsi pod Płowdiwem przyjeżdżają teraz dziennikarze z całego świata (o „Wiosce Osobowości” pisały czasopisma od amerykańskich po japońskie) i poszukują sportretowanych mieszkańców, by rozmawiać i poznawać ich osobiste historie.

Tekst: Pamela Kaczmarek

One thought on “MALARSTWO Z POZNANIA I STREET ART ZE STARO ŻELEZARE W WARSZAWIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *