WIECZÓR AUTORSKI Z MARIANĄ PYRWANOWĄ – „NIEZNANE FAKTY O ZNANYCH BUŁGARSKICH RODZINACH”

Dziennikarka i historyczka – Mariana Pyrwanowa – poprzez prześledzenie kolei losów 120 najbardziej znanych bułgarskich rodzin, w swoim trzytomowym badaniu przedstawiła zupełnie inne spojrzenie na historię Bułgarii i na osobistości, które ją tworzyły. Wynikiem tej dziesięcioletniej pracy, setek spotkań i przeprowadzonych wywiadów jest cykl książek „Nieznane fakty o znanych bułgarskich rodzinach”, które autorka 15 marca 2016 roku zaprezentowała w Bułgarskim Instytucie Kultury.
Jak wspomniała Mariana Pyrwanowa na wieczorze autorskim – wszystko zaczęło się od zlecenia z gazety, dla której pracowała jako dziennikarka. Jej zadaniem było zebranie informacji o znanych osobistościach, które zamieszkiwały jedną z sofijskich ulic. Gdy rozpoczęła poszukiwania ich potomków i przeprowadzanie z nimi wywiadów – była zaskoczona faktem, że ona – wykfalifikowana historyczka – tak mało wie o tych tak ważnych dla historii Bułgarii rodzinach. Przyczyna tkwiła w latach komunizmu, przez który wiele z potomków tych znanych rodów musiało opuścić kraj bądź nauczyć się żyć w milczeniu. Mariana Pyrwanowa postanowiła przywrócić im zasłużoną pamięć. Wyznaczyła sobie dwa decydujące kryteria – zajmie się opisem tylko tych rodzin, które zasłużyły się bułgarskiemu narodowi przed 9 września 1944 rokiem, i tych, które pozostawiły po sobie potomków w linii prostej. Nie chciała również korzystać z informacji powielanych w historycznych podręcznikach – tylko osobiste spotkania i szczere rozmowy. I tak zaczęła ze spisem 35 przedwojennych premierów Bułgarii, a ukończyła na zbadaniu losów 120 rodów, które dały podwaliny polityki, myśli inżynierskiej, architektury, kultury i medycyny w okresie od Wyzwolenia Bułgarii do końca II Wojny Światowej. Wśród nich znalazły się rodziny premierów jak Todor Burow, Aleksander Malinow, Teodor Teodorow, Muszanow, Bogdan Filow, bankierów jak Iwan i Atanas Burowie, pisarzy: Iwana Wazowa, Elina Pelina, Jordana Jowkowa, Dimytra Dimowa, artystów: Konstantyna Kisimowa, Wasiła Kirkowa, Iwana Popowa, kompozytora Pancza Władigerowa.
Autorka wyznała, że najtrudniejszym zadaniem było przekonanie jej rozmówców do nagrywania wywiadów. U większości z nich wciąż żywy był strach przed represjami, jakie groziły im za przerwanie milczenia w ciągu 50 lat totalitarnego systemu. Opowiedziała także że jednym z najbardziej wyjątkowych spotkań, które odbyła – i o które zabiegała przez ponad dwa lata – było z kuzynką najwybitniejszego bułgarskiego pisarza Iwana Wazowa. 94-letnia potomkini rodu zaskoczyła Marianę Pyrwanową, gdy zaprosiła ją do kuchni w swoim domu, nie po to, by przygotować jedzenie, a by dumnie pokazać jej jak posługuje się komputerem. Okazało się że, jedynie ona z rodziny potrafiła rozczytać ręczne zapiski Wazowa, które pra-pra wnuk nauczył ją przepisywać na komputer, by sporządzić archiwum nigdy wcześniej niewydanej jego twórczości.
Dziennikarka zakończyła spotkanie refleksją, że wciągu tych wielu lat badań, równie ważne jak pozyskane informacje – których nie znajdziemy w żadnych historycznych książkach – były dla niej spotkania z tymi tak wartościowymi osobami, których nigdy nie zapomni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *