BUŁGARSKA NOC MUZEÓW W WARSZAWIE – Z ZAPACHEM RÓŻ ORAZ Z KOLORYTEM MISTERIUM TRACKIEGO

W czasie Nocy Muzeów w Warszawie, z 14 na 15 maja 2016 roku, Bułgarski Instytut Kultury przygotował dla swoich gości specjalne atrakcje. Ten wyjątkowy wieczór w całości poświęcony został jednemu z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bułgarii – róży damasceńskiej. Na odwiedzających czekał cykl wykładów i prezentacji prowadzonych przez Sławianę Holc, przedstawicielki Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, spektakle filmowe i dokumentalne, bazarek z wyrobami różanymi oraz wystawa malarska, i historyczna.

Noc Muzeów w Bułgarskim Instytucie Kultury rozpoczęła się od wirtualnej wycieczki po jedynym na świecie Muzeum Róży, znajdującym się w Kazanłyku, w czasie której goście mogli poznać historię, kulturę i tradycje związane z bułgarskim różozbieraniem i wyrabianiem unikatowego olejku różanego. Produkowany jest on w procesie destylacji płatków róż ze szlachetnego gatunku Rosa Damascena Mill, który jedynie w mikroklimacie Doliny Róż (okolicach miejscowości Kazanłyk, które są historycznym rejonem Doliny Trackich Królów) jest w stanie wydać tak dużo i tak jakościowego olejku różanego, zwanego złotem w płynie. Z około 3000 kg płatków uzyskuje się jedynie 1 kg czystego olejku różanego, a jego wartość jest dwukrotnie wyższa od ceny złota! Jej płatki zbierane są ręcznie, co roku w maju i czerwcu – w godzinach od 4 do 5 rano. Różozbieranie w Bułgarii to jednak nie tylko praca, lecz przede wszystkim święto, śpiew, magia kolorów i piękno zapachu. Sławiana Holc zaznaczyła, że zna osobiście wiele osób, które mimo tego, że od dawna mieszkają już poza granicami Bułgarii, to wracają co roku – specjalnie na czas różozbierania. Na wszystkich zaś zainteresowanych różą i olejkiem przygotowany został przed wejściem do Galerii bazarek z naturalnymi różanymi wyrobami.

Następnie odbył się filmowy spektakl przedstawiający muzykę i tańce z Doliny Trackich Królów – dzisiejsze zagłębie róży damasceńskiej. Dzieje kulturowego dziedzictwa, jakie pozostawiła po sobie na ziemiach Bułgarii ta starożytna cywilizacja, ukazał także wyświetlony później dokument pt. „Dolina Królów Trackich”. Filmową etiudę dopełniła prezentacja Sławiany Holc poświęcona trackim grobowcom i misteriom. Jak się okazało – jedną ze starożytnych tradycji, która zachowała się do dnia dzisiejszego – jest właśnie uprawa róży i pozyskiwanie z jej kwiatów eterycznego olejku o leczniczych właściwościach, a róża widnieje nawet na niektórych trackich monetach.

Ponadto goście mogli obejrzeć jubileuszową wystawę nauczycieli i uczniów z Państwowej Szkoły Plastycznej im. Canka Lawrenowa z Płowdiwu oraz panelową ekspozycję dokumentalną pt. Bułgaria i alfabety słowiańskie.

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *