UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 24 MAJA

24 maja 2015 (wtorek), godz. 19.00

PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE

ul. Kredytowa 1, Warszawa

UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 24 MAJA –

DNIA ŚW. CYRYLA I METODEGO –

ŚWIĘTA OŚWIATY, KULTURY BUŁGARSKIEJ I PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO

PETYR RAŁCZEW

akordeon

KLAUDIUSZ BARAN 

akordeon

Petyr Rałczew urodził się w 1961r. Wychowywał się w muzycznej rodzinie i od dziecka zajmował się muzyką. Ukończył Szkołę Muzyczną w Płowdiwie, w której poznał skrzypka Georga Janewa. Z ich wspólnej miłości  do muzyki ludowej narodziła się z czasem fenomenalna orkiestra bułgarskiej muzyki ludowej „Orfeusz”, w której Petyr Rałczew grał do 1983r. Pracował z Iwo Papazowem-Ibrjamą, Delczo Mitewem i innymi sławnymi muzykami.

Występuje i uczestniczy w koncertach w USA, Kandzie, Niemczech, Rosji, Ukrainie, Francji. Włączony został również do książki „Historia akordeonu”, wydanej we Francji w 1991r.

Patyr Rałczew rozwinął na akordeonie swój własny oryginalny styl, który uwidacznia się we stylach wszystkich orkiestr, z którymi grał. To w nim wykrystalizowały się współczesne, modne tendencje bułgarskiej muzyki ludowej, które nie popadają w konflikt z tradycjami folklorystycznymi.

Klaudiusz Baran – jeden z najbardziej wyrazistych polskich akordeonistów i bandoneonistów, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, prorektor ds. artystycznych.

Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) w 1997 i I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu w 1997 r.  Prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą, uczestniczył w wielu festiwalach, jest członkiem i założycielem takich zespołów jak Tangata Quintet, z którym dwukrotnie był nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk (2004, 2005), Machina del Tango i DesOrient.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *