WYSTAWA PORTRETÓW POŚWIĘCONA WASYLOWI LEWSKIEMU W WARSZAWIE

DSC05545 — kopia25 portretów Lewskiego, jego towarzyszy oraz matki, Giny Kunczewej, składa się na wystawę zatytułowaną „Wasyl Lewski – Apostoł bułgarskiej wolności”, która otwarta została 6 czerwca w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Dzieła – malarskie i graficzne, są własnością Miejskiej Galerii Sztuki w Płowdiwie. Ich autorami jest 23 artystów różnego pokolenia, z których wszyscy są przedstawicielami Płowdiwskiej Szkoły Malarskiej. Szczególnie cenne dla bułgarskiej sztuki historycznej są realistyczne portrety Wasyla Lewskiego, które narysowane zostały po jego śmierci przez rewolucyjnego towarzysza i bliskiego przyjaciela Georgi Danczowa – „Zografina”. Prace Złatju Bojadżiewa, Wyłczana Petrowa, Iwana Popowskiego, Joana Lewiewa i innych różnią się od siebie pod względem koncepcji estetycznych i technik malarskich, lecz łączy je przedstawienie Apostoła jako ikony narodowej.

Wystawa oryginalnych portretów Wasyla Leskiego jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń, które odbyło się w ramach festiwalu bułgarskiej kultury „Unikatowe dziedzictwo. Awangardowa teraźniejszość”, organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury Bułgarii. Najbardziej reprezentatywne wydarzenia festiwalowe mają na celu zwiększenie zainteresowania mieszkańców Polski i zwrócenie uwagi na nasz kraj. Ponadto poprzedzają program kulturalny, który towarzyszyć będzie okresowi rezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej.

Goszczenie Miejskiej Galerii Sztuki z Płowdiwu w Polsce wpisuje się również w cykl wydarzeń „Sztuka z Płowdiwu – przyszłej Europejskiej Stolicy Kultury 2019 r.”, który Bułgarski Instytut Kultury organizuje już od dwóch lat.

Wystawa kolekcji portretów w Warszawie dostępna będzie do 18 lipca, czyli do dnia 180. rocznicy urodzin Apostoła Wasyla Lewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *