OTWARCIE WYSTAWY „HISTORIA I GEOGRAFIA BUŁGARII OCZAMI POLAKÓW” I PREZENTACJA KSIĄŻKI „HOSTEL NOMADÓW” ARTURA NOWACZEWSKIEGO

Galerię Bułgarskiego Instytutu Kultury 21 marca wypełniły fotografie oraz szkice ukazujące bułgarską przyrodę, architekturę, kulturę i historyczne dziedzictwo widziane oczami Polaków. Jest to wspólna wystawa laureatów konkursu „Moja bułgarska podróż”, który przeprowadzany jest przez Bułgarski Instytut Kultury od 2014 roku do teraz. Autorzy zdjęć prezentowali się już w Instytucie, dając tym wyraz swojego zamiłowania do Bułgarii i odkrywania jej nie tylko przetartymi szlakami. Pod mottem „Historia i geografia Bułgarii” przedstawione zostały wspólnie fotografie Nedko Georgiewa, na których uwieczniony został Festiwal Kultury Ludowej w Kopriwszticy, Pameli Kaczmarek i Krzysztofa Kaczmarka, którzy przemierzają bułgarskie góry w poszukiwaniu trackich świątyń i malowniczych wiosek, Lecha Jaczynowskiego dokumentującego bogatą historię Bułgarii, Artura Aleksandra Łódzkiego i jego spojrzenia na dawne i nowe oblicze Sofii oraz Płowdiwu, jak również Janusza Borkowskiego prezentującego mroźne zimowe pejzaże. Szczególnym uczestnikiem wystawy był Adam Bajcar, który pod postacią zdjęć oraz autorskich szkiców ukazał Bułgarię z lat 60.

Te fotograficzną mozaikę dopełniła prezentacja książki „Hostel Nomadów” Artura Nowaczewskiego. Autor zebrał w niej opowieści ze swoich pięciu podróży, tworząc impresjonistyczną wędrówkę „po kręgosłupie Bułgarii” wypełnioną wrażeniami, spotkanymi ludźmi, obrazami, smakami i zapachami. Publiczność była oczarowana przeczytanymi fragmentami powieści, jak również refleksjami pisarza na temat historii i kultury Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *