DZIEŃ BUŁGARSKIEGO KINA W ŁODZI

26 kwietnia (czwartek) 2018 r., godz. 18.00

KINO KINEMATOGRAF

MUZEUM KINEMATOGRAFII

plac Lecha Kaczyńskiego 1, 90-312 Łódź

PROJEKCJA FILMU „PRAGNIENIE”

Bułgaria, 2015, 90’ napisy polskie

Reżyseria: Swetła Cocorkowa

Scenariusz: Swetosław Owczarow, Swetła Cocorkowa, Wencysław Wasylew

Zdjęcia: Weselin Christow

Muzyka: Christo Namliew

Występują: Aleksander Benew, Monika Nejdenowa, Swetłana Janczewa, Iwajło Christow, Wasył Michajłow, Stefan Mawrodiew, Iwan Byrnew

Na malowniczym wzgórzu nieopodal wsi na zadusznym południowym zachodzie mieszka rodzina, która pierze pościele pobliskich hoteli, a czas leci nieubłaganie.

Tak rozpoczyna się historia Swetły Cocorkowej, której nie interesują imiona matki (Swetłana Janczewa), ojca (Iwajło Christow) i ich syna (Aleksander Benew), dlatego że „bajki przekazuje się z ust do ust i rozpoczynają się od «pewien człowiek miał osła»” (Swetła Cocorkowa dla Variety). Tę rutynę burzą wiertacz i jego córka – nastolatka, których przybycie rodzi pytania o sens istnienia, miłość, stosunki międzyludzkie i znaczenie czasu, który zastygł w otaczających ich pięknych widokach. Ich rezultatem jest bolesne pragnienie życia, pragnienie o wiele straszniejsze od tego, które można ugasić szklanką wody. Film odbiega od spodziewanego realizmu społecznego, co widać gołym okiem po ciepłych kolorach i przemyślanych zdjęciach Weselina Christowa. Tragikomiczny ton idealnie oddaje życie zanurzone we wspomnieniach z lat wśród prześcieradeł i odległości, którą tworzy czas między nami, a nimi.

Po pokazie – rozmowa z reżyserką Swetłą Cocorkową i producentem Swetosławem Owczarowem. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *