KONCERT W FILHARMONII ŁÓDZKIEJ IM. ARTURA RUBINSTEINA Z OKAZJI PREZYDENCJI BUŁGARII

Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina z okazji Prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej wykonała 27 kwietnia uroczysty koncert z udziałem pianisty Ljudmiła Angełowa i dyrygenta Władimira Kiradżiewa. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury w Warszawie.

W wypełnionej po brzegi publicznością i uroczyście udekorowanej sali wykonanie „Bułgarskiej suity” Pancza Władigerowa poprzedzone zostało „Melodiami polskimi” Mieczysława Weinberga. Oczekiwania miejscowego środowiska muzycznego na „wydarzenie na najwyższym poziomie artystycznym” zostało w pełni spełnione – publiczność nagrodziła wirtuozyjne mistrzowo maestra Ljudmiła Angełowa gorącymi brawami.

W drugiej części koncertu odbyła się łódzka premiera utworu o niezwykle interesującej historii – pierwszego koncertu na fortepian i orkiestrę Maurycego Moszkowskiego. Utwór ten od niedawna otrzymał życie koncertowe, za sprawą dwóch światowo znanych bułgarskich muzyków Ljudmiła Angełowa oraz Władimira Kiradżiewa. To głównie dzięki nim – poszukiwaczom „skrytych perełek”, odnaleziony został, a następnie opublikowany rękopis wczesnej partytury Moszkowskiego, która uznawana była przez prawie 140 lat za zaginioną. Autor wirtuozyjnych dzieł klawiszowych Maurycy Moszkowski (ur. 1854 r. we Wrocławiu), wykonał ten utwór tylko raz, wspólnie z Ferencem Lisztem jako drugi fortepian, ale do końca swojego życia jej nie opublikował. Wykonane przez Filharmonię Łódzką i solistę Ljudmiła Angełowa pod kierownictwem dyrygenta Władimira Kiradżiewa dzieło dostojnie uwieńczyło koncert poświęcony Prezydencji Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *