OTWARCIE SEZONU BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY W DZIEŃ ZJEDNOCZENIA BUŁGARII

Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie otworzył sezon kulturalny uroczystym wieczorem  6 września. Mowę powitalną z okazji Dnia Zjednoczenia wygłosił JE Emił Jałnyzow – ambasador Bułgarii w Polsce, Litwie i na Łotwie.

Wydarzeniem artystycznym inaugurującym nowy sezon jest wystawa „Notatki” Laury Dimitrowej i Stefana Ałtykowa, którą liczni goście uznali za niestandardową pod względem idei, jak i sposobu przekazu. Notatki są znakami, śladami, rysami pozostałymi na papierze i przedmiotach bądź we wspomnieniach, żeby podkreślić lub objaśnić ważne momenty, wydarzenia, tak aby nie zostały zapomniane, które pojawiły się wskutek automatycznego pisania, mazania, muśnięcia, manipulowania słowem dla zabawy… gry słowem… Trzy utwory na wystawie inspirowane były polską literaturą klasyczną.

Laura Dimitrowa jest profesorem sztuki dekoracyjnej oraz teorii obrazu. Pracuje w dziedzinie unikatowych artystycznych tekstyliów, rysunku, malarstwa i kolażu. Stefan Ałtykow jest profesorem malarstwa i teorii koloru. Improwizuje na historycznych, filozoficznych i literackich tekstach różnych autorów od starożytności po dziś dzień. Obydwoje są wykładowcami na Uniwersytecie Sofijskim im. Klemensa z Ochrydy. Mają na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz dziesiątki wystaw zbiorowych. Obydwoje są laureatami licznych nagród.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu finansowym funduszu na badania naukowe Uniwersytetu Sofijskiego im. Klemensa z Ochrydy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *