WYBITNY BUŁGARSKI DUET NA SCENIE TEATRU KRÓLEWSKIEGO W STAREJ ORANŻERII W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

Ze sceny zabytkowego Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich wybrzmiały piosenki kabaretowe w wykonaniu maestra fortepianu Ljudmiła Angełowa oraz mistrzyni sopranu Iny Kynczewej. Bułgarscy muzycy przenieśli publiczność, wypełnionej po brzegi sali, do wyjątkowego świata kabaretu – świata wzruszeń, radości i nostalgii. Piosenek o paradoksie życia, przez które przemawia duch wolności, oddających przestrzeń satyrze, ironii i prowokacji. Koncert, zorganizowany przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie, został skomponowany ze śmiałych utworów napisanych przez Kurta Weilla, Erika Satie, Williama Bolcoma, Stephena Sondheima, Samuela Barbera, Astora Piazzolla, Ariela Ramíreza i in. na podstawie tekstów wielkich umysłów oraz opowieści o ludzkim losie. Wybitny duet złapał za serce zebranych gości, którzy nagrodzili wystąpienie gromkimi brawami oraz słowami zachwytu.

Ina Kynczewa jest laureatką wielu nagród, m.in.: Nagrody Panczo Władigerowa (Bułgaria), Muzyka Roku 2002 (Bułgaria), Nagrody im. Montserrat Caballé (Andora), DEBUT (Niemcy), Viotti (Włochy) i wielu innych. Występowała na prestiżowych scenach – w Duńskiej Operze Królewskiej, Convent Garden w Londynie, La Scala w Mediolanie, Tetro Filarmonica w Weronie. Śpiewała w duecie z Montserrat Caballé, a także uczęszczała do klas mistrzów, takich jak Rajna Kabaiwanska, Renato Bruson, Leo Nuccik, Anna Luisa Chova. Była solistką Staatsoper w Hanowerze i Opery w Stuttgarcie. Od 2016 roku koncertuje z Ljudmiłem Angełowem.

Ljudmił Angełow jest absolwentem Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii. Wśród jego wykładowców był fenomenalny pianista i pedagog Konstantyn Stankowicz, asystent wybitnego bułgarskiego kompozytora Penczo Władigerowa. Uznany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych interpretatorów Chopina, którego dzieła stanowią integralną część twórczości bułgarskiego kompozytora. W 2011 roku Ljudmił Angełow został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury w Polsce medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zasługi w popularyzowaniu muzyki polskiej na świecie. Był członkiem jury na prestiżowych międzynarodowych koncertach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 i 2015 r.

Organizatorem koncertu był Bułgarski Instytut Kultury wspólnie z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *