PRZEDPREMIEROWE AUTORSKIE SPOTKANIE Z PISARKĄ INĄ WYŁCZANOWĄ

26 października w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbędzie się polska premiera powieści Iny Wyłczanowej „Wyspa Krach”. Ze względu na to wydarzenie autorka i jej polska tłumaczka– Hanna Karpińska, spotkały się z miłośnikami bułgarskiej literatury 21 października w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie. W kwietniu Ina Wyłczanowa otrzymała za książkę główną nagrodę w konkursie literackim „Razwitie” („Rózwój”), a  rok później stała się laureatką Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Stało się to powodem, dla którego polskie wydawnictwo Ezop zdecydowało się na przetłumaczenie powieści i wydanie jej w języku polskim, jak przyznali na spotkaniu wydawcy. Pisarka, tłumaczka i wydawcy odpowiedzieli na liczne pytania publiczności.

Ina Wyłczanowa jest autorką powieści „Zatonięcie Sozopolu”, nominowanej w konkursie literackim „Razwitie” w 2006 r. Scenariusz, który napisała wspólnie z reżyserem Kostadinem Bonewem, otrzymał „Złotą różę” za dramaturgię na festiwalu w Warnie.

W czasie spotkania Ina Wyłczanowa podzieliła się słowami, że „Wyspa Krach” nie jest mroczną powieścią i nie dajcie się zwieść tytułowi. Mam nadzieję, że udało mi się ją uczynić nawet trochę zabawną. Opowiedziana zostaje w niej historia o pragnieniu kontrolowania całego świata i tęsknoty za poczuciem wolności. Chodzi o to dziwne coś, co nazywamy „losem”. Los, który zawsze dostarcza nuty ironii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *