PRAPREMIERA NAGRODZONEGO BUŁGARSKIEGO FILMU „SIOSTRA”

W październiku na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym dwa bułgarskie filmy otrzymały nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych: „Kot w Ścianie” w reżyserii Miny Milewej i Weseli Kazakowej oraz „Siostra” w reżyserii Swetły Cocorkowej. Za specjalną zgodą reżyserki film „Siostra” został pokazany przedpremierowo w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie (jak na razie można go obejrzeć tylko na festiwalach, nie trafił nawet jeszcze do kin w Bułgarii). Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie miłośników bułgarskiej kultury oraz kinematografii i przyciągnęło liczną publiczność.

Film prezentuje współczesną Bułgarię i opowiada historię mieszkającej w małym mieście matki z dwiema córkami. Nie mają łatwego życia, każdego dnia walczą o przetrwanie. Żeby nie myśleć tylko o trudnych, przyziemnych sprawach, młodsza córka wymyśla różne historie. Chce, by jej życie było bardziej interesujące, niż jest. W końcu zaplątuje się w sieć własnych konfabulacji i kłamstw. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że niszczy tym samym uporządkowany świat swojej starszej siostry. Kiedy dziewczyny starają się naprawić całą sytuację, przypadkiem dowiadują się nieznanej im prawdy o swojej matce. Filmowa opowieść, która z czułością rozkrywa historie tych, którzy żyją pozornie niezauważalnie. „Siostra” zdobyła także specjalny dyplom w programie „Nowi reżyserzy” na Międzynarodowym Festiwalu w San Sebastian w 2019 roku.

Swetła Cocorkowa jest reżyserką i scenarzystką. Jej poprzedni film fabularny „Pragnienie” w 2015 został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej i wywołał zachwyt polskiej publiczności podczas Dni Bułgarskiego Kina w Łodzi w 2018 r.

Tak samo „Siostra” wzbudziła silne emocje warszawskiej publiczności, która pozostała pod wrażeniem talentu i pracy bułgarskiej reżyserki.

2 thoughts on “PRAPREMIERA NAGRODZONEGO BUŁGARSKIEGO FILMU „SIOSTRA”

  1. Dzień dobry, mam pytanie: czy planują Państwo ponowny pokaz filmu SIOSTRA, lub jeżeli nie – prosić o takowy / Z góry wdzięczny, kinoman z Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *