PO 20 LATACH PRACE IVAYLI ŻIWKOWEJ-ROSZAK PONOWNIE ZAGOŚCIŁY W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

Po 20 latach do Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury zagościły dzieła niezwykle utalentowanej bułgarskiej artystki mieszkającej w Polsce – Ivayli Żiwkowej-Roszak. Jej pierwsza wystawa odbyła się jeszcze w galerii Serdika przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie i było to inauguracyjne wydarzenie Bułgarskiego Instytutu Kultury w 1999 roku. Powrót artystki wywołał duże poruszenie i zainteresowanie, a na otwarciu gościli ambasador Republiki Bułgarii, JE Emił Jałnyzow, wraz z małżonką prof. Sylwią Nikołaewą.

Zarówno dyrektorka BIK, Kalina Stanczewa, jak również Emił Jałnyzow, podkreślili, że Ivayla Żiwkowa-Roszak odgrywa ważną rolę w popularyzacji bułgarskiej kultury w Polsce, a także zawsze aktywnie wspiera inicjatywy oraz działania Ambasady Bułgarii w Warszawie. Wskazali również, że dzięki swojej wszechstronności – artystka tworzy bowiem na papierze, w ceramice, metalu i tkaninie – jest wspaniałą wartością dla bułgarskiej sztuki. Ponadto przekazuje swą wiedzę i umiejętności młodszemu pokoleniu. Dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury zdradziła, że data wystawy nie została wybrana przypadkowo, ponieważ 12 grudnia w Bułgarii obchodzony jest Dzień Św. Spiridona – patrona rzemieślnictwa, ludzi o złotych rękach, takich właśnie jak Ivayła Żiwkowa-Roszak. Wystawa stanowi także wspaniałe uwieńczenie programu kulturalnego na 2019 rok.

Artystka, jak sama wyznała, była bardzo poruszona faktem, że jej prace znów zagościły w galerii BIK i mogła zaobserwować zmianę, jaka dokonała się w jej twórczości w ciągu 20 lat. Każda z prac jest fragmentem jej duszy, odzwierciedla jej myśli i przeżycia. W każdej jest również energia, którą Ivayla Żiwkowa-Roszak chce przekazać odbiorcom, by obudzić wrażliwość i wyobraźnię. Tworzenie pomaga jej zrozumieć samą siebie, wspiera w poszukiwaniu harmonii oraz równowagi, czyni szczęśliwą, kiedy może dzielić swoje doświadczenie z drugim człowiekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *