WARSZAWSKI UNIWERSYTET GOŚCI WYSTAWĘ Z BUŁGARII

6 marca w Galerii Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania PAN w Warszawie otwarto wystawę karykatur „Alchemia żartu”. Projekt jest realizowany we współpracy Bułgarskiego Instytutu Kultury z Galerią Sztuki w mieście Kazanłyk.

Na wernisażu Dora Zarczewa – kurator ekspozycji i jej autor Nikołaj Fitkow opowiedzieli, że ​​poza magią bułgarskiej róży i bogactwem sztuki antycznej – trackiej, Kazanłyk słynie jako „miasto artystów” i posiada jedną z najstarszych i najbogatszych galerii sztuk pięknych w Bułgarii. Jej założyciel Iwan Enczew – Widiu, jest autorem ilustracji satyrycznych, które pojawiały się w bułgarskich publikacjach humorystycznych z początku XX wieku. Kazanłyk nadał też historii bułgarskiej sztuki karykatury dwa inne ważne nazwiska – Dimityr Chorbadżijski – Czudomir i Teniu Pindarew. Co ciekawe, sam początek bułgarskiej karykatury związany jest z ilustracjami polskiego emigranta i nauczyciela w rumuńskim mieście Braiła Henryka Dębickiego – bliskiego współpracownika wydań satyrycznych bułgarskiego działacza narodowego Christo Botewa, uważanego za twórcę bułgarskiej karykatury politycznej.

Nikołaj Fitkow jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji humorystycznego rysunku w mieście Kazanłyk. Jego „Alchemia żartu”, odzwierciedlona w 40 rysunkach, zrobiła duże wrażenie na zgromadzonych w galerii ponad pięćdziesięciu studentach Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania, których zaintrygowały wyjaśnienia rysownika na wybrane przez niego tematy, kody utworów satyrycznych i technika ich malowania.

Nikołaj Fitkow podzielił się także ciekawymi momentami ze swojej twórczej drogi – udziałem w ponad 100 międzynarodowych konkursach karykatury i rzeźby, z których w dużej części otrzymał nagrody i wyróżnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *