Program na listopad 2009

  • 5 listopada 2009 r. (czwartek), godz. 18.00, Galeria SERDIKA, ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

Otwarcie wystawy grafiki  IWANA NINOWA

Iwan Ninow bierze udział w prawie wszystkich wystawach artystycznych w kraju od roku 1970 oraz w reprezentacyjnych wystawach grafiki bułgarskiej za granicą: USA, Francja, Norwegia, Niemcy, Argentyna. Uczestniczył  w kilkunastu między-narodowych biennale oraz triennale grafiki, m.in. w Krakowie (1972, 1978, 1991) i Łodzi (1996). Twórczość Ninowa była niejednokrotnie nagradzana, a jego pracę znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Bułgarii, Francji, Japonii, Niemczech, Polsce i na Węgrzech. Urodzony w 1946 roku we wsi Cenowo, obok Warny. Mieszka i pracuje w Sofii.

 

  • 12 listopada 2009 r. (czwartek), godz.18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35

Otwarcie wystawy fotografii pt. „WTEDY I 20 LAT PÓŹNIEJ”

Listopad roku 1989 – upadł Mur Berliński i za nim zaczęły upadać ustroje komunistyczne w Europie Wschodniej. Upadek ten zawierał kolizje społeczne, kryzys ekonomiczny, „okrągłe stoły”, wolne wybory, liberalizację cen, gromadzenie się setek tysięcy ludzi na placach i ulicach… Pierwsza część ekspozycji, składająca się z fotografii z archiwum Bułgarskiej Agencji Prasowej, wraca nas do tych wydarzeń sprzed 20 lat. Druga część wystawy składa się z prac autorskich urodzonego wtedy Cwetomira Dimowa, który w ostatnich latach robił fotoreportaże parad gejowskich, wieców nacjonalistów, demonstracji ekologów oraz innych ulicznych wydarzeń.

Wystawa będzie otwarta przez Dyrektora Generalnego Bułgarskiej Agencji  Prasowej Maksima Minczewa – dziennikarz i pisarz, członek FIJET (Międzynarodowej Organizacji Pisarzy i Dziennikarzy piszących o turystyce).

Cwetomir Dimow urodził się w Sofii 17.07.1990 r. Ukończył Liceum zawodowe poligrafii i fotografii, ze specjalizacją fotografia. W ostatnich latach pracował jako stażysta na Wydziale Fotografii tygodnika „168 czasa”. Aktualnie studiuje na Nowym Bułgarskim Uniwersytecie w Sofii  na Wydziale Fotografii.

Nagrody w konkursach: Młodzieżowy konkurs sztuk pięknych i  stosowanych oraz  fotografii artystycznej 2005 – II miejsce za fotografię artystyczną; Roczny przegląd Akademika 2007 – Nagroda główna w kategorii fotografii reportażowej; Przegląd roczny Akademika 2008 – Nagroda główna za fotografię reportażową.

 

  • 17 listopada  2009 r. (wtorek), godz.18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35

Pokaz dokumentalnego filmu DOLINA SOCREALIZMU

w reżyserii  lłko Dundakowa

Film „Dolina socrealizmu” opisuje los monumentów totalitarnych w Bułgarii po r. 1989, m.in. zburzenie mauzoleum Georgia Dymitrowa. Obraz przedstawia poglądy autora na okres przejściowy od komunizmu do demokracji. „Dolina socrealizmu” został wyróżniony nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu DOKUMENTART – Niemcy ′95. (Pokaz jest z filmowego cyklu BIK-Warszawa pamięci znanego reżysera dokumentalisty).

Iłko Dundakow urodził się w 1941 roku w Kazanłyku. Ukończył dziennikarstwo na  Uniwersytecie Sofijskim oraz reżyserię w Pradze. W roku 1971 r. rozpoczął pracę w Studiu filmów telewizyjnych EKRAN. Jest reżyserem 45 filmów dokumentalnych i 7 filmów fabularnych. Zmarł w Sofii w roku 2008.

 

  • 20 listopada (piątek) 2009, godz. 18.00, Galeria SORAYA, ul. Zygmunta Starego 3a, Szczecin

Otwarcie wystawy grafiki i malarstwa MARII DUCHTEWEJ i IRMY WODEWEJ

Urodzona  w  Kazanłyku, MARIA DUCHTEWA  jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Sofii ze specjalizacją na Wydziale  Grafiki u prof. Ewtima Tomowa. Artystka brała udział w prestiżowych wystawach grafiki w Portugalii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Polsce, Holandii,

Chinach, w biennale i triennale (1983, 1990, 1993, 1990) w Europie i Afryce. Miała wystawy w Bułgarskich  Instytutach Kultury  w Warszawie i Bratysławie.

Urodzona w Sofii , IRMA WODEWA ukończyła Liceum Plastyczne oraz Akademię Sztuk Pięknych w Sofii na Wydziale „Aranżacja przestrzeni dla dzieci”. Brała udział w wielu  wystawach zbiorowych w ostatnich czterech latach. W roku 2008 odbyła się jej pierwsza indywidualna  wystawa malarstwa  w Galerii FESTA w  Sofii. Tworzy w dziedzinie projektowania przestrzeni dziecięcej, dziecięcych ilustracji, malarstwa, grafiki i rzeźby.

 

  • 24 listopada 2009 r. (wtorek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35

Prezentacja książki PSY SPADAJĄ Aleka Popova
(przełożyła Maria Malicka, Wyd. MUZA)

Minęło ponad 15 lat od dramatycznej śmierci profesora Banowa w Ameryce. Mimo, że drogi życiowe jego synów rozeszły się, poczucie ogromnej straty po odejściu ojca wciąż im towarzyszy. W swojej najnowszej powieści Alek Popow, przedstawia dwa pozornie różne modele życia. „Wygrani” i „Przegrani” bułgarscy emigranci spotykają się w Nowym Jorku, by pogrzebać rodzinne duchy i dojść do wniosku, że uprzedzenia nie mają wiele wspólnego ze szczęściem.

Urodzony w 1966 r. w Sofii, Alek Popow jest autorem powieści, zbiorów opowiadań, sztuk radiowych i scenariuszy filmowych. Ukończył filologię bułgarską na Uniwersytecie Sofijskim.

Popularność przyniosły mu utwory Inna śmierć, Droga do Syrakuz, Opowiadania niesamowite, Misja Londyn. Laureat nagrody im. Pawła Weżinowa za krótkie opowiadanie kryminalne, nagrody "Grawiton", przyznawanej w dziedzinie fantastyki naukowej, nagrody im. Raszko Sugarewa za krótkie opowiadanie.

Twórczość Popowa została przetłumaczona m.in. na węgierski, niemiecki, polski, serbski, angielski.

Alek Popow uznawany jest za jednego z njpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia w Bułgarii. Obecnie jest redaktorem naczelnym w czasopiśmie „Mowa ojczysta”, oraz dyrektorem "Domu Książki dla Dzieci”.

 

  • 25 listopada 2009 r. (środa), godz. 18.00, Klub „Piwnica pod baranami”, Rynek Główny 27, Kraków

Prezentacja książki PSY SPADAJĄ Aleka Popova
(przełożyła Maria Malicka, Wyd. MUZA)
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *