PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na styczeń 2012

 • 11 stycznia 2013 (piątek), godz. 19.00

  GALERIA LOKAL_30

  ul. Wilcza 29a/12, Warszawa

NOWE OTWRCIE – NOWY POCZĄTEK

WYSTAWA ZBIOROWA

W GALERII LOKAL_30

Galeria Lokal_30 po siedmiu latach działania w niewielkim mieszkaniu w kamienicy PIW-u przy ul. Foksal, opuszcza mały lokal i gościnnie przenosi się do większej przestrzeni przy ul. Wilczej pod tymczasową nazwą Lokal_transfer. Jest to okazja do zorganizowania wystawy zbiorowej pt. „Nowe otwarcie. Nowy początek”. W ramach wystawy zostaną m.in. pokazane prace artystów: Stefana Constantinescu, Katji Shadkovskej, Kamena Stoyanova, Attilli Csorgo, Józefa Robakowskiego, Zuzanny Janini, Natalii LL.

Bułgarski Instytut Kultury jest współorganizatorem wystawy i przejmuje opiekę nad artystą Kamenem Stoyanovem. Artysta od 10 lat mieszka w Wiedniu, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku. Od kilku lat współpracuje z galerią Lokal_30 – w lutym i marcu 2010 roku miał tu swoją wystawę indywidualną ("Plaster me", 2010). W swoich pracach bada stosunki pomiędzy praktykami artystycznymi i pozaartystycznymi. Zadaje pytanie, jak wyznaczana jest granica między sztuką a innymi przejawami ludzkiej kreacji i aktywności. Kamen Stoyanov jest artystą niezwykle aktywnym, o szerokim polu zainteresowań i działania – od fotografii, poprzez wideo, instalację, na akcji i performansie kończąc.

 • 15 stycznia 2012 (wtorek), godz. 18.00

  BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

  Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

PANORAMA FILMÓW ANDREJA AŁTYPARMAKOWA

IN MEMORIAM

Pokaz bułgarskiego filmu dokumentalnego

                                  „CHRISTO BOTEV – GENIUSZ”

Scenariusz: prof. Nikołaj Żeczew

Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
Zdjęcia: Stefan Ałtyparmakow

Jest to film o poecie i rewolucjoniście Christo Botevie oraz jego obecności we wspomnieniach Stefana Hadżigendowa, Dymitra Fingowa, Georgiego Smilowa (kolega z klasy), Spasa Nikolowa (uczestnik brygady Boteva). 

Pokaz filmowy nawiązuję do 165 rocznicy urodzin Christa Boteva.  

Film wyświetlany jest w bułgarskiej wersji językowej.

 • 29 stycznia 2013 (wtorek), godz. 15.00

  STAROMIEJSKI DOM KULTURY

  Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

BAJKI  MIĘDZKULTUROWE

Bajki Międzykulturowe to program edukacji kulturalnej, podczas którego osoby wywodzące się z innego niż polski, kręgu kulturowego, czytają tradycyjną dla siebie bajkę grupie dzieci z ogniska wychowawczego. Czytanie bajek wzbogaca prezentację jej kontekstu kulturowego. Dorośli, podczas warsztatów literackich, tworzą bajkę wystawioną jako inscenizacja teatralna angażująca wszystkich uczestników projektu.  Dzieci, w trakcie warsztatów plastycznych wykonują ilustracje do wysłuchanych bajek. Bułgarski Instytut Kultury uczestniczy w projekcie już od 3 lat. W tym roku przedstawiona zostanie kolejna bułgarska bajka ludowa w tłumaczeniu Lilianny Bardijewskiej.

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO  DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *