OTWARCIE WYSTAWY „AKWARELA”

dsc04694-kopia„Sofia zagościła w Warszawie”. 8 listopada 2016 r. odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń programu Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie na 2016 rok. Miejska Galeria Sztuki w Sofii po raz pierwszy zaprezentowała przed polską publicznością bezcenną kolekcję akwareli pochodzących od końca XIX wieku do schyłku wieku XX. Na uroczystym otwarciu wystawy gośćmi specjalnymi były dyrektorka Galerii Adelina Filewa oraz kuratorka wystawy Swetła Georgiewa. Swoją obecnością zaszczycili również Ambasador Republiki Bułgarii Emil Jałnyzow wraz z innymi przedstawicielami Ambasady Bułgarii, członkowie misji dyplomatycznej, a także przedstawiciele polskich instytucji kulturalnych.

Dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury zaznaczyła, że ekspozycja przedstawia rozwój akwareli na przestrzeni kilku pokoleń mistrzów tej wyjątkowej techniki, którzy tworzyli w Bułgarii. Kalina Stancheva wyraziła również serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i wybranie dzieł do tej wystawy dyrektorce Miejskiej Galerii Sztuki w Sofii oraz kuratorce ekspozycji.

Adelina Filewa przybliżyła po krótce historię Miejskiej Galerii Sztuki w Sofii, którą otwarto 22 października 1928 r. na zlecenie generała Władimira Wazowa, ówczesnego prezydenta stolicy Bułgarii. Wtedy kolekcja liczyła niewiele ponad 350 dzieł. Dziś jest to ponad 8000 obrazów. Z tego powodu w Galerii nie ma stałej ekspozycji, a dzieła prezentowane są według tematyki odbywających się wydarzeń i przedsięwzięć – tak aby ukazać wszystkie bogactwa kryjące się w jej magazynach.

veshin_861_kopia_tSwetła Georgiewa opowiedziała o bliskości akwareli do sztuki poetyckiej, o tym jak trudno jest odnaleźć antologię utworów poetyckich, w której choć jeden wiersz nie nosiłby nazwy związanej z tą techniką malarską. Odzwierciedla to jej najważniejsze cechy – lekkość i ulotność. Należy jednak pamiętać o tym, że jest ona niezwykle wymagająca, jeśli bowiem artysta popełni chociażby najmniejszy błąd, unicestwi tym samym całe swoje dzieło. Kuratorka wystawy przypomniała także, że akwarela narodziła się w Chinach po wynalezieniu papieru, a dopiero później upowszechniła się w Europie. Jej poprzednikiem było malarstwo na mokrym tynku (fresk). Na początku w malarstwie europejskim odgrywała rolę techniki pomocniczej w przygotowaniu szkiców lub rysunków, a dopiero w wiekach XVIII – XIX rozwinęła się jako samodzielna dyscyplina o bogatych możliwościach ekspresji.

Wystawa z Miejskiej Galerii Sztuki w Sofii obejmuje około 40 dzieł, wśród których wspólnie z najstarszymi obrazami ze zbiorów –  Josepha Oberbauera, czy Jarosława Weszina – ekspozycja przedstawia obrazy najwybitniejszych bułgarskich mistrzów akwareli – Nikoły Marinowa, Konstantina Sztyrkełowa, Jordana Geszewa, Deczka Uzunowa, Wasiła Stoiłowa i in.

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *