DIALOGII W SZTUCE: EUROPA/BUŁGARIA

4 października (środa) 2017 r., godz. 19.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

bodurov 4 październik

KONCERT JAZZOWY

Dialogi między bułgarskim folklorem, a jazzem europejskim

Dimitar Bodurov – instrumenty klawiszowe

Mihaił Ivanov – kontrabas

Borislav Petrov – perkusje

W  2016 roku Bodurov trio obchodziło 15 lat na scenie. Założycielem zespołu jest pianista jazzowy i kompozytor Dimitar Bodurov. W ostatnim albumie Stamp around (2015) nie zrezygnowali ze swojego unikatowego stylu, lecz stworzyli dialog jazzu z bułgarskim folklorem. Podstawą kompozycji są sample (fragmenty) różnych folklorystycznych utworów i bogate w wariacje pieśni i rytmy charakterystyczne dla bułgarskiego folkloru.

FINISAŻ WYSTAWY

 „Dialogi Europa/Bułgaria – w pejzażach”

dzieła z podróży bułgarskich malarzy po Europie

Kolekcja ze zbiorów Sofijskiej Miejskiej Galerii Sztuki obejmuje ponad 30 pejzaży oraz grafik, których autorzy są przedstawicielami różnych pokoleń i szkół. Wśród nich są Jarosław Weszin, Aleksandyr Bożinow, Nikoła Petrow, Nikołaj Rajnow, Deczko Uzunow, Penczo Bałkanski i inni mistrzowie bułgarskiej sztuki, którzy uwiecznili swoje osobiste i emocjonalne dialogi z Europą oraz jej krajobrazy.

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ

Wystawa przedstawia panoramę wydarzeń organizowanych przez Bułgarski Instytut Kultury w jubileuszowym – 2017 roku. Od 1952 roku do dziś Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie jest oficjalnym centrum kulturowym państwa bułgarskiego na terenie Polski. Już 65 lat nasza działalność jako państwowego instytutu kultury za granicą ma charakter kulturowej dyplomacji i jest wsparciem dla dyplomacji publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *