ŚLADY STAROŻYTNYCH KULTUR NA BUŁGARSKICH ZIEMIACH

10 października (środa) 2018 r., godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ „KRÓLEWSKA NEKROPOLIA TRACKIEGO MIASTA  SEUTHOPOLIS” – wystawa zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i gminę Kazanłyk oraz przy wsparciu komitetu narodowego UNESCO. Autorami fotografii są: Iwo Hadżimiszew, inż. Stefan Papukcziew, Iwo Kosew i Stefan Dimow. Na wystawie pokazanych jest dziewięć najlepiej zachowanych grobowców z Kotliny Kazanłyckiej oraz reprezentacyjne elementy trackiej architektury grobowej. Dają one wyobrażenie o architektonicznej różnorodności i bogactwie sztuki trackich zabytków związanych z rytuałami pogrzebowymi. Do ich budowy wykorzystano różne techniki i materiały budowlane, a ich zwieńczeniem są elementy architektoniczne oraz dekoracje.

NOWE ODKRYCIA W KOMPLEKSIE ARCHEOLOGICZNYM NOVAE – goście specjalni: dr Elena Klenina – kierowniczka Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Ekspedycji Archeologicznej „Novae” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz dr Andrzej Biernacki – konsultant ekspedycji. Opowiedzą oni o ostatnich odkryciach w obiekcie archeologicznym Novae.

W starożytnym mieście Novae koło Swisztowa wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w 1960 roku i od samego początku są one prowadzone przez Uniwersytet Warszawski oraz Bułgarską Akademię Nauk. Badacze z Uniwersytetu w Poznaniu przyłączyli się w 1970 roku. Od wtedy do dziś w Novae pracują trzy pokolenia polskich archeologów.

Wydarzenie odbywa się pod znakiem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *