BLIŻSZA BUŁGARIA

W dniu 4 marca 2020 r. w Galerii Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki odbył się wernisaż podwójnej wystawy „Bułgaria oczami Polaków” oraz „Stare miasto w Płowdiwie. Dziedzictwo tysiącleci” zorganizowanej przy współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury.

Ekspozycję otworzyła dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku Izabela Sosnowicz-Ptak, witając wszystkich obecnych na wernisażu. Honorowym gościem był dr Petar Lyanguzov z Bułgarskiego Instytutu Kultury, który przybliżył uczestnikom wystawy historię Bułgarii oraz miasta Płowdiw. Na ekspozycję składają się zdjęcia ilustrujące zabytki z czasów starożytności, średniowiecza i bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzące dzisiejsze Stare Miasto w Płowdiwie w Bułgarii. Autorami zdjęć są studenci i wykładowcy z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Ekspozycja podzielona jest na kilka cykli tematycznych: zabytki z czasów rzymskich, bogate wnętrza najznamienitszych domów z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego, malownicze zakątki Starego Miasta wraz z panoramą oraz zdjęcia sztuki sakralnej i snycerskiej ze starych cerkwi. Natomiast „Bułgaria oczami Polaków”, to wybrane fotografie konkursowe przedstawiające piękno Bułgarii.
      W związku z edukacyjną misją Galerii MCKiS prowadzone są zajęcia związane z wystawą dla szkół i przedszkoli. Proponowane tematy to: Spotkanie z architekturą. Podróż małych projektantów do Bułgarii; Śladami bułgarskiej kultury… Tradycje kulturalne oraz Czy architektura jest sztuką?
      Wystawy „Bułgaria oczami Polaków” oraz „Stare miasto w Płowdiwie. Dziedzictwo tysiącleci” można oglądać w Galerii MCKiS do końca kwietnia, w godzinach 9.00 – 16.00.
Tekst i zdjęcie są skopiowane ze strony: https://www.wpu24.pl/kultura/item/2303-blizsza-bulgaria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *