Program na styczeń 2010

  • 12 stycznia 2010 r. (wtorek), godz. 18.00, Galeria SERDIKA, Ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

Otwarcie wystawy autorstwa

IVAYŁY ŻIVKOVEJ

malarstwo i tkanina artystyczna

Ivayła Żivkova – urodziła się w Sofii, gdzie w 1990 r. uzyskała tytuł artysty plastyka ze specjalnością: artystyczna kompozycja materiałów i tkanin. Od 1996 roku żyje i pracuje w Polsce. Rozstanie z Ojczyzną stało się dla niej bodźcem do poszukiwań natchnienia w religii i architekturze Bułgarii. Wydała cykle „Mój dom”, „Portret kobiety” i „Małe opowieści”.

Swoje pierwsze samodzielne wystawy malarstwa i tkaniny artystycznej zorganizowała w 1999 roku. W tym swoją pierwszą wystawę w Galerii SERDIKA przy Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie. Od tamtej pory zorganizowała ok. 20 samodzielnych wystaw i uczestniczyła w ok. 15 wspólnych wystawach malarstwa i pokazach unikatowych kreacji w Bułgarii i w Polsce. Jej indywidualne wystawy organizowane były w Galerii Sztuki Współczesnej (Łomża), Galerii SERDIKA (Warszawa), Młodzieżowym Ośrodku Kultury (Skierniewice), Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ” (Wałbrzych), Galerii Marszand (Białystok), Galerii Triada (Gdańsk), Pilskim Instytucie Kultury w Sofii. Dzieła Ivayły Żivkovej są również częścią kolekcji prywatnych w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii.

 

  • 16 stycznia 2010 r. (sobota), godz. 17.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

KONCERT CHARYTATYWNY

Środki zgromadzone podczas koncertu zostaną przekazane na rzecz bułgarskiej szkoły im. Dory Gabe w Warszawie

Krasimira Żelazkowa (skrzypce) i Elizabeth Mucha (fortepian)

W programie: Mendelssohn, Stravinski, Władigerow, Bernstein.

Krasimira Żelazkowa – uczennica gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej w Warnie. Jest absolwentką Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii. Specjalizację uzyskała w Belgii pod kierunkiem Karen Arutunyan, jak również Igora Bezrodniego, Franco Gulli oraz Yoel Levi. Występowała w wielu orkiestrach w krajach takich jak: Bułgaria, Egipt, Niemcy, Rosja, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania czy Turcja. Koncertowała jako drugi koncertmistrz Moskiewskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Pavla Kogana. W ciągu ostatnich 5 lat mieszkała w Ankarze, w Turcji, gdzie wykładała i pracowała jako wykonawca stylu wolnego. Laureatka międzynarodowej nagrody "Best Instrumentalist" (Niemcy, 2006). Od roku 2009 mieszka i pracuje w Warszawie.

Elizabeth Mucha – (Polka, szkockiego pochodzenia) ukończyła Szkołę Muzyki i Dramatu Guildhall w Londynie. Pracowała jako akompaniator i korepetytor, po czym zajęła się muzyka kameralną. W 1993 roku nagrała kilka płyt z brytyjską flecistką Kirsten Spratt . W latach 1993-1998 mieszkała w Holandii, gdzie grała dla prestiżowej organizacji „Friends of the Lied”. Dała początek grupie wokalnej „Songcircle” i współpracowała przy multimedialnym projekcie na cześć holenderskiego malarza Pieta Mondriaana. Od 2001 roku pracuje w Operze w Singapurze, przy czym gra wiele kameralnych koncertów w Brazylii i Europie wraz ze słynnymi brazylijskimi muzykami.

 

  • 19 stycznia 2010 r. (wtorek), godz. 18.30, Bułgarski Instytut Kutury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Premiera polskiego wydania książki Angela Wagensteina

„PIĘCIOKSIĄG IZAAKA”

(Wydawnictwo Zysk i S-ka, przekład: Kamelia Minczewa-Gospodarek)

Spotkanie poprowadzą: tłumaczka książki Kamelia Minczewa-Gospodarek oraz Dyrektor BIK Michaela Todorova. Translacja spotkania – Agata Mokrzycka.

Powieść znanego bułgarskiego scenarzysty Angela Wagensteina „Pięcioksiąg Izaaka” jest częścią jego trylogii poświęconej losowi europejskich Żydów w czasie II wojny światowej. Trylogia (pozostałe powieści: „Daleko od Toledo” i „Żegnaj Szanghaj”) została wydana w Niemczech, Francji i Rosji. Pięcioksiąg Izaaka to opowiadanie o niezwykłych losach dwóch Żydów – krawca i rabina z małego miasteczka w Galicji. Paradoksy i kaprysy XX wieku periodycznie zmieniały im ojczyzny, ideały narodowe i obozy koncentracyjne, aby w końcu ich pozostawić w głębokiej zadumie nad sensem i bezsensem wojen. Pomimo tragicznego tła powieść obfituje w wesołe historie, żydowskie dowcipy i paradoksalne zwroty losu bohaterów.

Angel Wagenstein urodził się 1922 roku w Płowdiw. Ukończył scenopisarstwo w Moskwie. Jest autorem 50 scenariuszy do filmów – fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Od 1950 roku scenarzysta Bułgarskiej Kinematografii oraz DEFA. Film według jego scenariusza „Gwiazdy” (1959), w reżyserii Konrada Wolfa, otrzymał specjalną nagrodę jury Festiwalu Filmowego w Cannes. Najbardziej znane filmy według jego scenariusza to: „Aneks do prawa obrony państwa”, „Goya”, „Gwiazdy we włosach, łzy w oczach”, Borys I, „Po końcu świata”.

Promocja książki realizowana jest we współpracy z Wydawnictwem Zysk i S-ka.

 

  • 20 stycznia 2010 r. (środa), godz. 18.00, Piwnica pod baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Prezentacja polskiego wydania książki Angela Wagensteina

„PIĘCIOKSIĄG IZAAKA”

(Wydawnictwo Zysk i S-ka; przekład: Kamelia Minczewa-Gospodarek)

Spotkanie poprowadzi Jan Strzałka Translacja spotkania – Jordanka Georgiewa – Okoń.

Promocja książki w Krakowie realizowana jest dzięki uprzejmości dyrekcji „Piwnicy pod baranami”.

 

  • 25 stycznia 2010r. (poniedziałek), godz. 18.00, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 maja 9, Rzeszów

Otwarcie wystawy fotograficznej

ZŁOTE KARTY BUŁGARSKIEGO ŚREDNIOWIECZA

autorstwa prof. Aksinii Dżurowej i fotografika Iwo Hadżimiszewa.

Wystawa ukazuje kulturę bułgarską w okresie od VII do XIX wieku. Wystawa prezentuje zarówno najwcześniejsze zabytki pogańskiej Bułgarii oraz ludności chrześcijańskiej, jak również rękopisy, architekturę, sztukę ikonograficzną i freski, emblematyczne dla pierwszego słowiańskiego piśmiennictwa, które włączają Słowian do wielkiej rodziny cywilizacji bizantyjskiej, przyczyniając się zarówno do jej oryginalności oraz różnorodności w ciągu wieków.

Wystawa jest organizowana dzięki uprzejmości Pani dr Marioli Mostowskiej oraz Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *