Program na marzec 2011

  • 1 marca 2011 (wtorek), godz. 16.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Z okazji 1 marca – Święta martenicy i nadchodzącej wiosny, zapraszamy wszystkich rodaków i polskich przyjaciół na wspólne wyplatanie martenic.

1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami, z których część jest formie laleczek, a inne w postaci pomponików, wstążeczek, plecionek itp. Bułgarska nazwa marca (mart), wg ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Obdarowywanie się gałgankami, zwanymi od nazwy święta martenicami, ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy.

Zwyczaj dekorowania się martenicami jest w Bułgarii jednym z najdłuższych i najpowszechniejszych. Współcześnie martenica symbolizuje budzenie się nowego życia, wiosnę, płodność, żyzność, a święto jest wyrazem nadziei na zdrowie i długie życie.

Instytut dostarczy dla wszystkich białych i czerwonych nici.

  • 2 marca 2011 (środa), godz. 12.00, Sala Czarna Hotelu Tumskiego, Wrocław

W ramach XVI Marcowych Dni Bułgarii we Wrocławiu 2011 z okazji Święta Narodowego – 3 Marca

Otwarcie wystawy fotografii Ireny Gałuszki: Bułgarskie klimaty

XVI Marcowe Dni Bułgarii we Wrocławiu 2011 zorganizowane są przez Hotel Tumski we Wrocławiu i Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii. Wystawa fotograficzna jest pod patronatem honorowym Bułgarskiego Instytutu Kultury.


Koncerty, wystawy, warsztaty, prelekcje i spotkania z kulturą, folklorem, obyczajami i kuchnią bułgarską.

Więcej informacji na www.hotel-tumski.com.plwww.wtpbulgarii.free.ngo.pl


  • 8 marca 2011 (wtorek), godz. 18.00, GALERIA SERDIKA, ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

 

Z OKAZJI 3-GO MARCA – ŚWIĘTA NARODOWEGO REPUBLIKI BUŁGARII

zapraszamy na otwarcie wystawy trzech albumów bibliofilskich:

SWETLIN RUSEW
23 litografie

MIŁKO BOŻKOW
BAJKI
23 litografie

10 LAT GALERIA MASLARSKI
20 litografie

Wystawa zorganizowana wspólnie z Galerią Masłarski.

Galeria „Maslarski” istnieje od roku 1997. Jest pierwszą galerią prywatną w mieście Samokow, która z czasem stała się jedną z najbardziej znanych w kraju. Prezentuje prace znanych i cenionych artystów bułgarskich. Galeria organizuje również międzynarodowe plenery malarstwa i akwareli w Bułgarii. Posiada bogatą kolekcję starych matryc, ikon, grafik i obrazów.


Właściciel galerii, Ivo Masłarski jest pomysłodawcą ręcznie robionych bibliofilskich egzemplarzy książek, połączonych z wierszami dwóch najlepszych poetów współczesnych Bułgarii – Konstantina Pawłowa i Borysa Hristowa, jak i prezentowanych obecnie trzech albumów.

 

  • 17 marca 2011 (czwartek), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Prezentacja książki Stojana Stojanowa:


„MESSERSCHMITTY NAD SOFIĄ – WSPOMNIENIA BUŁGARSKIEGO ASA LOTNICTWA MYŚLIWSKIEGO”
Tłumaczenie Ryszard Jędrusik, Wydawnictwo Maszoperia Literack Sp. z o.o.

Wspomnienia najlepszego bułgarskiego pilota myśliwskiego Stojana Stojanowa z w okresu II wojny światowej. Barwna opowieść, pisana lekkim piórem o mało znanym w Polsce epizodzie historii zmagań lotnictwa bułgarskiego z nalotami sił powietrznych aliantów.


Pomimo przygniatającej przewagi lotnictwa alianckiego, bułgarscy lotnicy bez strachu próbowali ochronić niebo nad swoją stolicą. Sam Stojanow, będąc pół sierotą (ojciec – chorąży sztandarowy pułku Warneńskiego zginął w wojnie Bałkańskiej z Turcją w 1912 r. nie widząc swojego syna), od małego borykał się z biedą, lecz uparcie dążył do celu – jakim było lotnictwo. Po promocji w 1937 r. na podporucznika, wiosną 1938 r. w grupie 7 najlepszych pilotów myśliwskich został delegowany do Niemiec, do szkoły instruktorów pilotów myśliwskich. Stojanow podczas pobytu w Niemczech wyróżnił się uporem w opanowywaniu kunsztu walki powietrznej, został zauważony przez dowództwo szkoły, prowadząc jako wyróżnienie szkolenie niemieckich pilotów. Po powrocie do Bułgarii latem 1939 r. szkoli młodych pilotów w technice pilotowania Me-109 E.


Chrzest bojowy przeszedł 1 sierpnia 1943 r., będąc dowódcą klucza w walce powietrznej z wyprawą bombową USAAF zestrzelił dwa bombowce B-24. Do września 1944 r. (gdy Bułgaria przeszła na stronę aliantów po komunistycznym przewrocie 9 września) Stojanow wziął udział w 35 starciach powietrznych, odnosząc 15 zwycięstw.


Po wojnie do 1956 r. pozostawał na służbie w lotnictwie, potem z uwagi na swoją przeszłość carskiego oficera i szkolenie w Niemczech wypchnięty na emeryturę. Dopiero w ostatnich czasach został doceniony i w 1992 r. prezydent Bułgarii awansował go do stopnia Generała-majora rezerwy. Zmarł 13 marca 1997 r. w m. Karłowo.


Z czasopisma „TECHNIKA WOJSKOWA – HISTORIA”; styczeń – luty nr 1/2011 str. 61; wydawca MAGNUM – X Sp. z o. o. Warszawa

 

  • 23 marca 2011 (środa), godz.18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

BUŁGARSKIE KINO W SALI NIECODZIENNYCH SPOTKAŃ


Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do naszego Instytutu na kolejny pokaz filmu bułgarskiego z cyklu: ,,Bułgarskie kino w sali niecodziennych spotkań”
  
Pokaz filmu:

NIEBEZPIECZNY UROK (Опасен чар, 1984)
Scenariusz – Swoboda Byczwarowa
Reżyseria – Iwan Andonow
Zdjęcia – Płamen Wagenstein
Wystepuja – Todor Kolew, Newena Kokanowa, Stefan Mawrodiew, Ljuben Czatałow i in.

„Niebezpieczny urok” to komedia, w której główny bohater zarabia na życie za pomocą oszustw. Jeżdzi po całym kraju i czaruje kobiety swoim niepowtarzalnym urokiem proponując małżeństwo. W momencie, w którym milicja zaczyna go ścigać, bohater zgłasza swój zgon.


  • 30 marca 2011 (środa), godz.18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

Spotkanie autorskie i prezentacja książki Jędrzeja Majki pt.

„POCIĄG DO ŚWIATA”
W SALI NIECODZIENNYCH SPOTKAŃ.

Pociąg do świata to zapis dwunastu podróży. Środki lokomocji i odwiedzone miejsca nie są tu najważniejsze. Bo tak naprawdę liczą się tylko spotkani w drodze ludzie, ich życie i opowiedziane przez nich historie.

Jędrzej Majka urodził sie w roku 1976. Z wykształcenia teolog i dziennikarz, z zamiłowania podróżnik. W każdą podróż zabiera aparat fotograficzny. Ulubiony kierunek: Wschód. Autor książek: Kresy. Śladami naszych przodków (2002), Ostatni dzień Lwowa (2004) oraz albumów fotograficznych Lwów. Trzy eseje (2005), Ukraina (2006), Kresy (2009). Mieszka i pracuje w Krakowie.

„Jestem absolutnie antymobilny, imponuje mi zatem każda podróż dalsza niż na Krakowskie Przedmieście. A gdy mój przyjaciel Jędrzej Majka odwiedza aż 12 krajów dalekich, maksymalizuje moje kompleksy do tzw. imentu. Dla odzyskania równowagi psychicznej odnotuję jego kolejną książkę podróżniczą z adresami w liczbie apostolskiej. Oto one: Republika Komi, Etiopia, Islandia, Iran, Bajkał, Armenia, Tajwan, Ukraina, Uzbekistan, Indie, Gruzja, Tajlandia. 
 W każdym z tych krajów Jędrzej ma jakąś przygodę malującą dosadnie couleur local, a zarazem mocno ubarwiającą narrację.”
Jan Turnau, Gazeta Wyborcza
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *