MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY W PŁOCKU

W dniach od 14 do 20 sierpnia 2012 roku w Płocku odbył się jako pierwszy, odnowiony Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – Vistula Folk Festiwal. Impreza kulturalna promowała wartości związane z pokojowym współistnieniem narodów i międzynarodową współpracą. Pomysłodawca festiwalu w wydaniem międzynarodowym jest Piotr Onoszko – Kierownik zespołu ZPiT Wisła. Festiwal nie odbyłby się bez akceptacji i zaangażowania Dyrektora POKiS-u Artura Wiśniewskiego oraz wsparcia Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

Impreza była okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego kilku krajów europejskich w ramach  rozwijania dobrych relacji z miastami partnerskimi. Festiwal gościł Zespółu Pieśni i Tańca Severnyashki „Ivan Valev” z miasta partnerskiego Plewen.

Zespół Severnyashki powstał 53 lata temu w historycznym mieście Pleven – centrum autentycznego i bogatego w folklor Płaskowyżu Dunajskiego. Występy grupy reprezentują najbardziej specyficzne cechy folkloru terenów położonych od Dunaju do Starej Płoniny. Programy artystyczne Zespołu Severnyashki zostały przygotowane na wzór przedstawień scenicznych, w których synteza pomiędzy śpiewem i tańcem stanowi fundament udanego show – pokazy umiejętności choreograficznych są bardzo mocno związane z ogólna fabułą przedstawienia.

Uczestnictwo Zespółu Pieśni i Tańca Severnyashki „Ivan Valev” było możliwe dzięki wparcia Bułgarskiego Instytutu Kultury i Honorowego Konsula Republiki Bułgarii we Wrocławiu Pana Jana Chorostkowskiego.

Podczas festiwalu ulicami Płocka przeszedł korowód uczestników. Zakończył się krótkim pokazem tańca przed ratuszem. W tym miejscu i później w sali koncertowej amfiteatru ekipy były gorąco powitani przez obywateli i gości Płocka, którzy stanowili wyjątkowo wdzięczną publicznością. Można śmiało powiedzieć, że uczestnicy z Bułgarii wspaniale zaprezentowali kawałek bułgarskości. Ich tańce i śpiewy cieszyły się afirmacji przedstawicieli Korpusów Dyplomatycznych różnych krajów, oraz były gorąco oklaskiwane przez zespołów z innych uczestniczących krajów.

Podczas imprezy Istotną rolę odegrał Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury, który towarzyszył Zespołowi podczas całego festiwalu. Dzięki starań Michaeli Todorovej Zespół Pieśni i Tańca Severnyashki „Ivan Valev” miał okazję zwiedzić Płock i Warszawę i zapoznać się z kulturą i architekturą tych miast.

Festiwal zakończył się mszą ekumeniczną podczas której każdy z zaproszonych zespołów zaśpiewał pieśń religijną własnego kraju i wyznania. Nabożeństwo rozpoczęło się  dźwiękiem ligawki przez górala z Żywca – z udziałem zespołów reprezentujących inne kraje, kultury czy języki, ale też religie. Bułgarzy z Zespołu Pieśni i Tańca Severnyashki "Ivan Valev" reprezentowali prawosławie. Taneczna Grupa Folklorystyczna "Temirkhan-Shura" przyjechała z Dagestanu, w którym przeważająca większość mieszkańców wyznaje islam. Z protestanckiej Łotwy przybyła natomiast Folklorystyczna Grupa Taneczna "Lielupe".

Wiecej zdjec i relacje filmowe na stronie Facebooku Bułgarskiego Instytutu Kultury.

Zródła: Gazeta wyborcza, 18-19 sierpnia, s. 33, Gazeta festywalowa Nadwiślańskiego Festywalu Folklorystycznego /Płock 2012, http://plock.gazeta.pl/plock/1,35710,12329840,Rozspiewana_msza_ekumeniczna_na_zakonczenie_festiwalu.html

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *