Program Bułgarskiego Instytutu Kultury na listopad 2012

 • 7 listopada 2012 (środa), godz. 18.00

  GALERIA SERDIKA

  ul. Świętokrzyska 32, Warszawa 

OTWARCIE WYSTAWY

 KRYSTJU TODOROVA – KECA

CUDOWNY ŚWIAT KECA W RYSUNKACH

Krystju Todorov-Keca urodził się 8 czerwca 1959 r. w Burgas. W 1978 r. ukończył Liceum Plastyczne w Kazanłyku, a w roku 1985 – Wydział Malarstwa na Uniwersytecie Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Pracuje w dziedzinie malarstwa, jego dzieła są wystawiane w Bułgarii, Belgii, Niemczech, Francji, Austrii.
Uczestniczy w wystawach grupowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w rodzinnym Burgas.

Twórczość Krystju Todorova fascynuje miłośników rysunku. W jego obrazach królują barwy. Keca jest związany z morzem, dla niego morze jest Przyrodą, jest Prawdą, morze jest w nim, głęboko w jego sercu… i w obrazach. Morze jest tłem wszystkich jego kompozycji w niezliczonej ilości kolorów i przejawów zmysłowości.
W tym swego rodzaju malarskim świecie poruszają się, oddychają i żyją bohaterowie malarza. Jednorodne środowisko, przepełnione szczerością i czułością. Koloryt jest miękki, poetyczny. Wspaniały grafik i malarz.
Jego Płótna posiadają szczególną liryczność i romantyzm. Obrazy przedstawiające Arlekiny, sylwetki kobiet, rybaków, ryby, zwierzęta, domy i drzewa, łączą się z wyjątkową ekspresywnością i subtelną groteską.
Kolejny krąg tematyczny, to mity i legendy – poetycki świat, który pochłania w pełni. Niezapomniane wrażanie pozostawiają również pejzaże starych domów. Bajeczna atmosfera, czegoś co minęło, czegoś w rodzaju snu… i znów morze! Ogromne, prawdziwe – Morze, które Keca kocha aż do bólu.

Bułgarski Instytut Kultury uprzejmie informuję, że otwarcie wystawy rysunków Krystiu Todorova – Keca jest ostatnim przedsięwzięciem w Galerii Serdika pod tym adresem. Od 2013 roku Galeria będzie mieścić się w  Instytutcie – Al. Ujazdowskie 33/35. Serdecznie zapraszamy!

 • 13 listopada  2012 (wtorek), godz. 19.00  

  WĘGIERSKI INSTYTUT KULTURY

  ul. Moniuszki 10, Warszawa

TEATR MALKO „ELADA PINIO I CZAS”

Oparty na powieści bułgarskiej pisarki Kerany Angelovej spektakl Elada Pino i czas zabiera widza w magiczną podróż w galopujący świat obrazów i myśli. Znienacka widz wkracza w uniwersum prywatnej mitologii, która działa według własnych zasad i logiki.

To trudne do sklasyfikowania przedstawienie, balansujące na granicy teatru, performansu, baletu i klasycznej sztuki, która łączy w niezwykły sposób energię umysłową historii, dwie indywidualności, z duszami dwóch różnych twórców. Ta misternie skomponowana improwizacja w wykonaniu Gabrielli Hadżikostovej i Nikolaja Ivanova za pomocą muzyki, słów i twórczej harmonii rodzi bezgraniczną wolność.

Obsada:

Elada Pinio – Gabriella  Hadżikostova

Malarz – Nikolai Ivanov (gościnnie)

Reżyseria – Gabriella Hadżikostova
Konsultacje artystyczne – István C. Nagy
Muzyka – Nikolai Ivanov
Scenografia – Gabriella Hadżikostova
Efekty wizualne – István C. Nagy
Czas spektaklu – 80 min. (bez przerwy)

TEATR MALKO

Teatr Malko jest teatrem alternatywnym założonym w 1996 w Budapeszcie przez Gabriellę Hadżikostovą i Istvána C. Nagy. W spektaklach wykorzystują elementy  teatru ruchu, muzyki, sztuk plastycznych oraz audiowizualnych. Przedstawienia są bardzo różnorodne. Zespół gra w różnych językach: po węgiersku, bułgarsku, niemiecku i angielsku, również wszystkich tych języków używa w czasie jednego spektaklu. Ostatnio Teatr Malko coraz częściej występuje za granicą i współtworzy z artystami z innych krajów. Uczestniczy w wielu projektach międzynarodowych.

 • 15 listopada 2012 (czwartek), godz. 19.00

  DWÓR ARTUSA, SALA MAŁA

  pl. Rynek Staromiejski 6, Toruń 

TEATR MALKO „ELADA PINIO I CZAS”

w ramach Forte Artus Festival

Oparty na powieści bułgarskiej pisarki Kerany Angelovej spektakl Elada Pino i czas zabiera widza w magiczną podróż w galopujący świat obrazów i myśli. Znienacka widz wkracza w uniwersum prywatnej mitologii, która działa według własnych zasad i logiki.

Obsada:

Elada Pinio – Gabriella  Hadżikostova,

Malarz – Nikolai Ivanov (gościnnie)

Reżyseria – Gabriella Hadżikostova
Konsultacje artystyczne – István C. Nagy
Muzyka – Nikolai Ivanov
Scenografia – Gabriella Hadżikostova
Efekty wizualne – István C. Nagy
Czas spektaklu – 80 min. (bez przerwy)
Więcej informacji na stronie: http://www.artus.torun.pl/

 • 19 listopada 2012 (poniedziałek), 19.00

  DOM KULTURY „KLUB 13 MUZ”, SALA KOMINKOWA

  pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin 

KONCERT

KRASSIMIRY ZELIAZKOVEJ – JONES

SKRZYPCE

BORYANY CERRETI – VELICHKOVEJ

FORTEPIAN

Krassimira  Zeliazkova – Jones urodziła się w Bułgarii. Ukończyła Państwową Akademię Muzyczną w Sofii w klasie profesor Dory Ivanovej.  Później doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem światowej sławy wirtuozów skrzypiec takich jak Franco Gulli, Igor Bezrodni czy Karen Arutunyan, który był pierwszym asystentem słynnego Leonida Kogana. Do jej doświadczeń zawodowych należą występy w orkiestrach symfonicznych i kameralnych oraz solowe występy w krajach takich jak Bułgaria, Egipt, Niemcy, Rosja, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Bośnia czy Turcja pod batutą sławnych dyrygentów takich jak Pavel Kogan czy Yoel Levi. W latach 1998-2000 koncertowała jako drugi koncertmistrz Moskiewskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej a następnie w Belgii, gdzie występowała jako koncertmistrz wielu orkiestr kameralnych. W latach 2003-2008 Krassimira Zeliazkova mieszkała w Ankarze gdzie pracowała jako free lance w Orkiestrze Symfonicznej Bilknet oraz prowadziła działalność pedagogiczną. Przez 3 lata również działała w Szkole Muzycznej i Baletowej Akcan w Ankarze. Brała czynny udział w  różnych projektach muzyki kameralnej oraz Broadway musical. Za solowe występy z muzyczną grupą teatralną "Stage on the Run" w latach 2005-2008 otrzymała międzynarodową nagrodę "Best Instrumentalist". W latach 2009-2012 Krassimira  Zeliazkova mieszkała w Warszawie, gdzie rozwinęła aktywną działalność pedagogiczną oraz koncertową. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.

Pianistka  Boryana Cerreti-Velichkova urodziła się w roku 1977 w Bułgarii w rodzinie muzyków. Zaczęła grać w wieku pięć lat. Studiowała fortepian i śpiew pod kierunkiem profesorów Mileny Mollovej i Venety Vicevej. Ukończyła Akademię Muzyczną w Płowdiwie ze specjalnościami – gra na fortepianie, śpiew solowy oraz dyrygentura chórów, pod kierunkiem prof. Roksany Bogdanovej oraz światowej sławy dyrygenta chórów prof. Tschetinjan. W roku 2004 Boryana Cerreti-Velichkova założyła chór bułgarskiego prawosławnego śpiewu liturgicznego w Berlinie. Oprócz tego jest bardzo aktywnym pedagogiem w obrębie muzyki kameralnej i gry na fortepianie w Szkole Muzycznej „Johann Sebastian Bach”. Działalność Boryany Cerreti-Velichkovej cieszy się uznaniem międzynarodowym. W programie utwory Jozefa Haydna, Chopina, Leopolda Godowskiego, Petara Hristoskova, Pablo de Sarasate.

 • 20 listopada 2012 (wtorek), godz. 17.00

  GALERIA SORAYA

  ul. Zygmunta Starego 30, Szczecin

Otwarcie wystawy fotografii pt.

ZE SZCZYTÓW BUŁGARII

Autorstwa ANGELA NENOVA

Angeł Nenov jest fotografem i operatorem filmowym. Wykłada fotografię i sztukę operatorską w Młodzieżowym Domu Kultury w Warnie. Obecnie jest prezesem Klubu Fotograficznego „Warna”. Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografików Bułgarskich. Angeł Nenow zajmuje czołowe miejsce na liście TOP 100 fotografów photo-forum.net. Ma na swym koncie 12 wystaw indywidualnych. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych. Zdobywca licznych wyróżnień na konkursach i festiwalach filmowych w Bułgarii i za granicą.

 • 22 listopada 2012 (czwartek), godz. 18.00

  BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

  Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

PANORAMA FILMÓW ANDREJA AŁTYPARMAKOWA

IN MEMORIAM

Pokaz bułgarskiego filmu dokumentalnego

„MOJE PIEŚNI BĘDĄ WCIĄŻ CZYTANE”

Scenariusz: Irina Barczewa, Mirela Iwanowa
Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
Zdjęcia: Stefan Altaparmakow

Jest to film o życiu klasyka bułgarskiej literatury – Iwana Wazowa (1850-1921). Był on człowiekiem-instytucją, tworzącym w rozmaitych stylach i posługującym się rozmaitymi gatunkami literackimi. Dorobek rodzimej, bułgarskiej tradycji literackiej, choć dysponującej imponującym dziedzictwem ustnej twórczości ludowej, z całym jej kolorytem, tematyką i środkami wyrazu, nie był jeszcze zbyt duży. Wazow wprowadził do literatury bułgarskiej nową jakość: posługując się niektórymi gatunkami literackimi był na gruncie bułgarskim absolutnym nowatorem. (źródło: wikipedia)

Film jest w bułgarskiej wersji językowej.

 • 28 listopada 2012 (środa), godz. 18.00

  BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

  Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Koncert i prezentacja płyty

DANCE OF FIRE

zespołu

SARAKINA

DANCE OF FIRE to najnowszy, czwarty już album zespołu SARAKINA, od lat konsekwentnie tworzącego bałkańską muzykę etniczną. Zawarte na płycie kompozycje prezentują szeroką paletę dźwiękowo-instrumentalną. Wciągają słuchacza w intrygującą muzyczną podróż po Bałkanach. Pełne ekspresji ogniste tańce z wyeksponowanym iskrzącym brzmieniem dud, ludowych skrzypiec gadułki czy klarnetu kontrastują z lirycznymi i nostalgicznymi balladami o melodyce okraszonej nutą akordeonu i bałkańskiego fletu kaval. Kameralne instrumentarium brzmi jak orkiestra łącząca archaiczną ornamentykę instrumentów etnicznych ze współczesnymi etno-jazzowymi rytmami. Wyjątkowym walorem płyty jest udział bułgarskiego wirtuoza gadułki, bałkańskich skrzypiec, Peyo Peeva.

Audiofilska jakość płyty została uzyskana w Preisner Studio dzięki pracy reżysera dźwięku Tadeusza Mieczkowskiego.

Projekt graficzny okładki wykonał Adam Iłenda z firmy Studio68.

Album został wydany pod patronatem medialnym: Polskiego Radia Dwójka, Folk24 i JazzForum – The European Jazz Magazine.

Poprzednie albumy zespołu :

CD SARAKINA (2001), CD JUNCTIONS (2004), CD FRYDERYKATA (2008)

Sarakina:

Jacek Grekow – akordeon, kaval, dudy

Jan Mlejnek – klarnet, tambura

Mateusz Bielski – kontrabas

Krzysztof Ostasz – perkusja,

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO

DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *