„BÓLE BUŁGARII” WYKŁAD DR DILIYANY DENCHEVEJ

W ramach cyklu Bułgarskiego Instytutu Kultury  „Wykłady o kulturze, języku, tradycjach i historii Bułgarii” dnia 26 lutego 2014 roku w Galerii BIK odbył się wykład Dilyany Denchewej pt.: „Bóle Bułgarii”.

Dilyana Dencheva jest nauczycielem akademickim i tłumaczem. Przełożyła na język bułgarski Szymborskej, Stasiuka, Vargi i inni. Jest pracownikiem Uniwersytetu Sofijskiego im. Św. Klemensa z Ochrydy. Obecnie pracuje jako lektor języka bułgarskiego w Katedrze Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego. Obroniła rozprawę doktorską pt.: „Związki frazeologiczne we współczesnej poezji bułgarskiej”.

 „Bóle Bułgarii” to prezentacja czterech współczesnych bułgarskich pisarzy, m.in. Georgi Gospodinova, Viktora Paskova, Kalina Terziyskiego, Martina Karbovskiego. Fragmenty tekstów zawierają obrazy Bułgarii z czterech okresów historycznych, a konkretnie  dramat samotnej matki podczas I Wojny Światowej, życie biednych mieszkańców Sofii w powojennej bombardowanej stolicy, przeżycia przeciętnego bułgarskiego żołnierza odbywającego obowiązkową służbę wojskową w okresie socjalizmu i zbiorowy portret ludzi z marginesu w postsocjalistycznej Bułgarii. Teksty są tłumaczone przez studentów i doktorantów z Katedry Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego. Fragmenty pochodzą z książek „Fizyka smutku”, „Ballada o Georgu Henichu”, „Żołnierz”, „Eksperyment społecznościowy”.

Wykład dr Denchevej wywarł znaczny wpływ na publiczność. Krótko i treściwie przedstawiła ona najważniejsze osiągnięcia omawianych autorów. Wybrane teksty z ich książek przeczytał Jan Szulew – z zawodu to informatyk, ale po wszystkim było widać – z duszy artysty. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *