SUKCESY BUŁGARSKICH DZIECI-MALARZY W TORUNIU

Detska Izlozhba ToruńTroje uczniów sofijskiej Narodowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Ilii Petrowa i 6-letnia utalentowana dziewczynka z miasta Tyrgowiszte znaleźli się wśród laureatów, zorganizowanej w Toruniu, 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Młodych Artystów.

Spośród prawie 21 tysięcy prac – obrazów i grafik – zgłoszonych z 54 państw do udziału w 18. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Artystycznej Dzieci i Młodzieży zorganizowanym w Toruniu, czterem bułgarskim dziełom przyznano nagrody oraz wyróżnienia. Nagrodzone zostały prace konkursowe, uczniów znanej pedagog Sneżiny Biserowej, 16-letniego Todora Rabadżijskiego i 17-letniej Diany Zamfirowej z Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Ilii Petrowa. 17-letnia wychowanka Biserowej, Bożidara Jonowa została także odznaczona honorowym wyróżnieniem. Kolejną laureatką była 6-letnia Szirin Erol ze Szkoły Artystycznej znajdującej się w mieście Tyrgowiszte. Jej nauczycielką jest Siana Iwanowa. 16 października, podczas ceremonii, w obecności dzieci i młodzieży z polskich szkół artystycznych, ich nauczycieli oraz rodziców, nagrody i wyróżnienia zostały ogłoszone i wręczone przez wojewodę kujawsko-pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia. Obecni byli również przewodniczący misji dyplomatycznych, a także przedstawiciele zagranicznych instytutów kultury. Bułgarskim laureatom nagrody wręczył Iwan Kitow – chargé d’affaires Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce.

Toruń jest miastem szczególnie ważnym w biografii twórczej mnóstwa bułgarskich talentów. Tradycją stało się już to, że wychowankowie tamtejszych szkół artystycznych aktywnie uczestniczą i zdobywają sukcesy podczas prestiżowego konkursu, zorganizowanego przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczennica z Sofii, Diana Zamfirowa otrzymała nagrodę po raz trzeci. Bułgarskie dzieła, nagrodzone podczas poprzedniej edycji toruńskiego konkursu, weszły w skład reprezentacyjnej wystawy uczniów z Narodowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Ilii Petrowa. Ekspozycja ta została otwarta przez bułgarskiego Ministra Kultury Vezhdi Rashidova pod koniec czerwca tego roku w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

W tym roku do 18. edycji konkursu pod hasłem „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” zgłoszono 350 dzieł z Bułgarii. Tematem przewodnim była podróż, zarówno w jej dosłownym, jak i metaforycznym znaczeniu, rozumianej jako przenoszenie do realnego świata elementów fantazji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *