SOBOTNI WIECZÓR BUŁGARSKI W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

DSC03105 — kopia Siedemnastego października Bułgarski Instytut Kultury zaprosił swoich przyjaciół do spędzenia „Bułgarskiego wieczoru w galerii” wśród wspaniałej bułgarskiej przyrody zaprezentowanej na wystawie fotografii Plamena Trosheva. Ekspozycja „Bułgaria jest piękna podczas czterech pór roku” została entuzjastycznie przyjęta przez bułgarską i polską publikę. Jej autor jest inżynierem budowlanym, dla którego fotografia stała się drugim zawodem. Umiejętności zdobyte przez niego w pracy jako górski przewodnik, ratownik i instruktor narciarski niewątpliwie wpłynęły na jego fotograficzną działalność, a także tłumaczą częste pojawianie się na zdjęciach niezwykłych górskich krajobrazów.

DSC03081 — kopiaRecitalem gitary klasycznej zadebiutował młody bułgarski muzyk, Petar Petkov, wykładowca z Gdańska. Urodził się w Płowdiwie, ukończył Gdańską Akademię Muzyczną w klasie gitary prowadzonej przez Jana Patereka. Pod jego kierownictwem Bułgar przygotował pracę dyplomową poświęcona twórczości bułgarskich kompozytorów dzieł na gitarę klasyczną. Uczestniczył w kursach mistrzowskich organizowanych przez utalentowanych wykonawców i nauczycieli. Petar Petkov jest także laureatem zarówno krajowych, jak i międzynarodowych konkursów. Młody artysta fascynuje się muzyką barokową, której elementy dominowały w jego sobotnim recitalu.

DSC04968 — kopiaW obecności licznych gości, Bułgarski Instytut Kultury ogłosił wyniki pierwszej edycji konkursu na polski przekład krótkiego wiersza lub opowiadania, napisanych w ciągu ostatniego dwudziestopięciolecia, autorstwa bułgarskiego autora. Jury pod przewodnictwem Hanny Krochmalewskiej, przedstawicielki Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, ogłosiło zwycięstwo Magdaleny Zytki, która przetłumaczyła opowiadanie Ekateriny Karabashevej „Wciąż jeszcze”. Nagrodę stanowi, zapewniona przez Bułgarski Instytut Kultury, publikacja zarówno oryginału, jak i przekładu w najbliższym numerze, wydawanego we Wrocławiu, dwumiesięcznika literackiego „Odra”. Magdalena Zytka jest magistrem etnologii i antropologii kultury z Uniwersytetu Łódzkiego. Aktualnie pracuje nad doktoratem dotyczącym bułgarskiej tradycji kukeri. Jej marzeniem jest tłumaczenie najnowszej literatury bułgarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *