KONCERT Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI BUŁGARII

dsc04590-kopiaZ okazji Dnia Niepodległości Bułgarii, 22 września br., w Bułgarskim Instytucie Kultury odbył się uroczysty koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu kameralnego „3/4”. W naszej galerii zabrzmiała klasyka bułgarska i światowa zagrana przez młodych, utalentowanych studentów z Narodowej Akademii Muzycznej im. Pancha Vladigerowa w Sofii – Alaksandra Iwanowa na skrzypcach, Teodorę Atanasową na wiolonczeli i Simeona Złatkowa na pianinie. Tym koncertem Bułgarski Instytut Kultury rozpoczął program koncertowy na nowy sezon kulturalny, a także kontynuował, odnoszący liczne sukcesy, festiwal pt. „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ambasady Republiki Bułgarii, a swoją obecnością zaszczycili Ambasador Republiki Bułgarii Emił Jałnyzow, wraz z małżonką prof. Sylwią Nikołajewą.

Ambasador Republiki Bułgarii zaznaczył, że minęło dokładnie sto osiem lat od jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Bułgarii, z którego naród bułgarski ma pełne prawo do dumy – ogłoszono wówczas niepodległość zjednoczonego państwa bułgarskiego, a tym samym dołączyło ono do grona niepodległych państw europejskich. 22 sierpnia 1908 roku, 30 lat po wyzwoleniu spod tureckiego zaboru, państwo bułgarskie odrzuciło zależność od cudzej władzy i urzeczywistniło patriotyczne ideały o odzyskaniu wolności. Obchody Dnia Niepodległości powinny być zatem czasem ponownej zadumy nad znaczeniem słów takich jak „wolność”, „niepodległość”, „suwerenność” oraz „godność narodowa”. Stanowią one także okazję do przypomnienia, że wolność i niepodległość nie są darem od losu, ani nie są jedynie przywilejem, lecz przede wszystkim trzeba być za nie odpowiedzialnym. Ważnym również powodem do zebrania się w tym dniu polskich i bułgarskich gości jest duchowa więź spajająca te dwa narody – Bułgarów i Polaków łączy bowiem tak samo silne umiłowanie wolności, niepodległości, a także poczucie narodowej godności. Emił Jałnyzow podziękował dyrektorce Bułgarskiego Instytutu Kultury, Kalinie Stanczewej, za zorganizowanie koncertu i zaproszenie tak utalentowanych, młodych muzyków.

Kalina Stanczewa zwróciła ponadto uwagę, że wrzesień jest jednym z najbardziej świątecznych miesięcy w bułgarskim kalendarzu – 6-go września świętuje się Dzień Zjednoczenia Bułgarii, a 22-go Dzień Niepodległości. Natomiast między tymi dwoma świętami państwowymi obchodzone jest jeszcze jedno ważne święto chrześcijańskie, Świętych Męczenników – Wiary, Nadziei, Miłości i ich matki – Mądrości (czyli po grecku „Sofii”), w związku z czym czci się wtedy również Dzień Sofii, stolicy Bułgarii. Uroczysty koncert w otoczeniu dzieł najwybitniejszych bułgarskich malarzy pierwszej połowy XX wieku był symbolicznym uczczeniem wszystkich tych ważnych dla narodu bułgarskiego wydarzeń.

Zespół kameralny „3/4” zagrał utwory czołowych bułgarskich klasyków – Petko Stajnowa, Dimityra Nenowa, Marina Goleminowa i Pancza Władigerowa, a wieczór uwieńczony został doskonałym wykonaniem kompozycji Beethovena.

Tekst: Pamela Kaczmarek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *