ŚREDNIOWIECZNE ZABYTKI WSPÓLNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO BAŁKANÓW JUŻ PRZYCIĄGAJĄ WIDZÓW W WARSZAWIE

DSC05008W galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury przedstawiono fotografie ok. 60 najbardziej wyjątkowych zabytków historycznych i kulturowych Półwyspu Bałkańskiego z epoki średniowiecza. Wystawa jest trzecią częścią przedsięwzięcia „Bałkany – wspólne dziedzictwo”, którego ekspozycje obejmujące starożytność i dawne manuskrypty zdobią obecnie sale Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (Arsenału Królewskiego). Dla warszawskiej publiczności dostępna jest już całość projektu, w ramach którego na 150 fotopanelach ukazane są zabytki odzwierciedlające kulturowe tradycje i wpływy na obszarze Bałkanów.

Na Półwyspie Bałkańskim zarówno starożytność, jak i średniowiecze pozostawiły po sobie wiele śladów, które znajdują się dziś na terytorium jedenastu bałkańskich państw. Pomysłodawcą i autorem fotografii jest bułgarski fotograf Iwo Hadżimiszew. Razem z zespołem ekspertów z jedenastu państw przez ok. 10 lat podróżowali po wszystkich bałkańskich państwach, wybierając odpowiednie obiekty, fotografując i tworząc bogate opisy. Członkami zespołu było m.in. dwóch wybitnych bułgarskich znawców sztuki: badacz starożytności prof. Iwan Marazow oraz znawczyni średniowiecza prof. Aksinija Dżurowa. Bułgarski zaś mediewista prof. Georgi Minczew jest autorem polskiej redakcji tekstów naukowych, towarzyszących fotografiom.

DSC05007Większość obiektów uwiecznionych na wystawie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ocenili to przedsięwzięcie za  ważny głos w międzynarodowym dialogu.

Wsparcie finansowe zjawiskowego przedsięwzięcia udzieliła holenderska fundacja „Horyzont”. Fundatorzy ocenili, że ukazuje ono w kompleksowy sposób wzajemne więzi na obszarze Bałkanów, które wciąż czekają na zbadanie i zrozumienie.

Na wernisażu w Bułgarskim Instytucie Kultury obecny był Ambasador Republiki Bułgarii Emił Jałnyzow wraz  małżonką prof. Sylwią Nikołaewą. Jednym z gości był dr Wojciech Brzeziński – dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a także liczni znawcy i wielbiciele sztuki.

Wystawa „Bałkany – wspólne dziedzictwo” dostępna będzie w Bułgarskim Instytucie Kultury oraz w Państwowym Muzeum Archeologicznym do końca marca 2017 r. Od kwietnia gościć będzie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *