WIECZÓR POŚWIĘCONY PODRÓŻOM PO I NAD BUŁGARIĄ

DSC03897.jpg_121 lutego Krzysztof i Pamela Kaczmarkowie, córka i ojciec – wielbiciele przygód i podróży po Bułgarii, przedstawili w Bułgarskim Instytucie Kultury unikatowe pomniki przyrody, kultury i historii zebrane z zapomnianych zakątków Bułgarii. Ich prezentacja obala stereotyp, że w Bułgarii wypoczywać można jedynie nad morzem, a interesujące są tylko najpopularniejsze pomniki historii i kultury, które znajdują się na tradycyjnych szlakach podróżniczych. Ukazała, że nasz kraj jest wyjątkowym miejscem dla turystyki kulturowej, nawet w połączeniu ze sportami ekstremalnymi. Tematyka wieczoru przyciągnęła wielu bułgarskich i polskich gości, przyjaciół Bułgarskiego Instytutu Kultury, którzy byli pod ogromnym wrażeniem przedstawionych zabytków oraz determinacji w ich odkrywaniu.

Krzysztof Kaczmarek to Polak, który pozostawił swoje serce w Bułgarii jeszcze za czasów studenckich, tam też poznał swoją małżonkę – Elenę Kaczmarek. W Bułgarii rozpoczął swoją przygodę z alpinizmem i taternictwem jaskiniowym. Osiem lat temu zainteresował się zupełnie nowym dla siebie sportem jakim jest highline, czyli chodzenie po wąskiej taśmie na wysokości. Bułgaria okazała się idealnym miejscem dla uprawiania tego ekstremalnego sportu. Krzysztof Kaczmarek nie spodziewał się, że podczas przemierzania górskich szlaków w poszukiwaniu jak najlepszego i najpiękniejszego miejsca pod zawieszenie taśmy, odkryje zapomniane, ale bezcenne zabytki starożytności, średniowiecza, a także te charakterystyczne dla okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Highline’owe wyprawy przecięły się z podróżniczymi szlakami jego córki – Pameli Kaczmarek. Od kilku lat podróżują razem po Bułgarii, dokumentują zapierającą dech w piersiach przyrodę, formacje skalne, jaskinie, w których zachowały się ślady po ludziach pierwotnych, opuszczone cerkwie, wiekowe monastyry i domy, a także trackie miasta, świątynie i grobowce. W miejscach tych Krzysztof Kaczmarek montuje i przechodzi highliny, bo jak sam powiedział – najważniejsze są dla niego piękno i historia scenerii otaczającej daną linię. Na dwugodzinnej prezentacji przedstawili pięć wybranych rejonów, ale zaznaczyli, że to tylko skrawek tego, o czym mogliby opowiedzieć. Ich fotografie, filmy oraz historie zrobiły na publiczności ogromne wrażenie i zainspirowały do innego spojrzenia na Bułgarię.

Podczas wieczoru wyłoniona została także laureatka drugiej edycji konkursu Bułgarskiego Instytutu Kultury „Moja bułgarska podróż”, którego regulamin umożliwia naszym polskim przyjaciołom uwiecznienie na fotografiach, opisanie bądź narysowanie bułgarskich obiektów architektonicznych oraz zabytków kulturowych. Nagrodę otrzymała Patrycja Maczkanowa, która zachwyciła jury cyklem 150 fotografii ze swojej podróży po Bułgarii w 2016 roku. Nagrodę – koszyk z tradycyjnymi bułgarskimi prezentami – wręczył  JE Emił Jałnyzow, Ambasador Republiki Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *