TRADYCJA SPOTYKA NOWOCZESNOŚĆ CZYLI FINISAŻ WYSTAWY „SKARBY ZE STARYCH SKRZYŃ”

IMG_1944„Tradycja spotyka nowoczesność” – pod takim mottem odbył się finisaż zjawiskowej wystawy tradycyjnych bułgarskich ornamentów i strojów ludowych pt. „Skarby ze starych skrzyń”. Prezentacja ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Warszawie uwieńczona została pokazem oryginalnej biżuterii etnicznej w połączeniu ze współczesną kolekcją ubrań marki SETA. Na wydarzeniu obecni byli twórcy ekspozycji – docent dr Angeł Jankow oraz dr Grozdelina Georgiewa z Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Płowdiwie, którzy wspólnie z  Galiną Angełową (projektantką z Showroom SETA w Warszawie) przygotowali stylizacje modelek do unikatowego pokazu.

Modelki przyozdobione zostały w tradycyjne wyroby jubilerskie pochodzące z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego (XVIII – początek XX wieku). Biżuteria ta wyróżnia się wyjątkowym bogactwem form, technik wykonania i materiałów – od złota i srebra poprzez drogocenne kamienie aż po masę perłową. W Bułgarii takie ozdoby pełniły podwójną rolę – były nie tylko dekoracją, podkreślającą urodę oraz bogactwo, ale też miały właściwości magiczne. Wierzono, że służyły ochronie, zapewniały zdrowie i dobrobyt. Zawarty w nich mikroświat jest pełen znaczeń i przesłań, które dziś stanowią tajemnicę. Jedno pozstaje jednak niezmienne. Na pokazie w Muzeum Etnograficznym zaprezentowana zostały na tle współczesnych ubrań, właśnie po to, by ukazać ich uniwersalne, niezmieniające się na przestrzeni czasu, piękno. Dziś zachwycają tak samo jak w przeszłości.

Wystawa była jednym z czołowych wydarzeń Bułgarskiego Instytutu Kultury na 65-lecie działalności w Polsce, a także częścią kampanii „Sztuka z Płowdiwu – Europejskiej Stolicy Kultury 2019 roku”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *