WYSTAWA DOKUMENTACYJNA „ZNANI BUŁGARZY DLA KWESTII POLSKIEJ” W TORUNIU

20171109_131038 — kopiaWystawa dokumentacyjna „Znani Bułgarzy dla kwestii polskiej” była inauguracyjnym wydarzeniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która obchodzona będzie w 2018 roku.

Wystawa dokumentacyjna została zorganizowana przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Archiwum Bułgarskiej Akademii Nauk.

W 1917 roku młody dziennikarz Tadeusz Stanisław Grabowski wydał książkę z odpowiedziami 32 bułgarskich polityków i intelektualistów, którzy opowiedzieli się w przeprowadzonej przez niego ankiecie za koniecznością odbudowy suwerenności państwa polskiego. W „Ankiecie bułgarskiej w sprawie polskiej” wyrazili swoje emocjonalne stanowisko Iwan Wazow, Iwan Sziszmanow, Bojan Penew, Mаra Bełczewa, ministrowie i deputowani. To działanie publiczne uznane zostało za jawny gest współczucia dla losu innego cierpiącego narodu słowiańskiego. Rok później, pod koniec 1918 roku, Bułgaria jest pierwszym państwem, który uznaje odradzającą się niepodległą Polskę, a autor ankiety Tadeusz Stanisław Grabowski zostaje pierwszym polskim ambasadorem w Sofii.

W otwarciu wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu wzięli udział przedstawiciele urzędu miasta Toruń i władz uniwersytetu, dyrektorzy miejscowych galerii, jak również dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie – Kalina Stanczewa. Swoją obecnością zaszczycił I Sekretarz Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce – Iwan Kitow. Ekspozycja otwarta została przez dyrektora Archiwum Bułgarskiej Akademii Nauk Walerego Kacunowa.

Wystawa będzie gościć w Toruniu do końca listopada, a następnie będzie prezentowana w innych polskich uniwersytetach z tradycją nauczania języka bułgarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *