W POLSCE ROZPOCZĄŁ SIĘ FESTIWAL MŁODYCH TALENTÓW BUŁGARII

Dwa reprezentacyjne wydarzenia w dwa wieczory (7 i 8 grudnia) dały uroczysty początek festiwalu „Polsko, poznaj przyszłą sztukę bułgarską” organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury.

Pod hasłem „Szkoła Trewneńska – przyszłość tradycji” ekspozycja Państwowej Szkoły Sztuk Użytkowych w Trjawnie połączyła prace uczniów z trzech specjalności – snycerstwa, ikonopisarstwa i architektury wnętrz. Otwarcie wystawy w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie zebrało wielu gości z polskiego środowiska artystycznego i bułgarskiej społeczności. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych miast Trjawna i Żyrardowa, pomiędzy którymi nawiązane zostało partnerstwo kulturalne i gospodarcze. Ambasador Bułgarii w Polsce, JE Emil Jałnyzow, przywitał uczestników wydarzenia kulturalnego i podkreślił znaczenie kontaktów na poziomie regionalnym. Prezydent Żyrardowa, Wojciech Jasiński, uhonorował Bułgarski Instytut Kultury statuetką i dyplomem z okazji 65-lecia działalności w popularyzowaniu wśród Polaków kultury bułgarskiej.

Dyrektor Państwowej Sztuk Użytkowych w Trjawnie, Orfej Mindow, przedstawił prawie 100-letnią tradycję Szkoły Trewneńskiej, która kontynuuje tradycje snycerskie z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego i jednocześnie je rozwija dzięki współczesnym technologiom. Wraz z nauczycielami oraz uczniami, którzy przyjechali na otwarcie wystawy, otrzymali wiele słów zachwytu. Odpowiadali również na pytania w kwestii zawodowej, zadawane przez przedstawicieli warszawskich szkół artystycznych, z którymi Szkoła Trewneńska nawiąże współpracę jeszcze na początku przyszłego roku. Do kwietnia ta duża reprezentacyjna wystawa rzeźbionych w drewnie paneli, mebli i ikon autorstwa uczniów z Trjawny będzie gościć w różnych polskich miastach.

DSC_1104 — kopia

Następnego wieczoru wybrane eksponaty zostały pokazane w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie odbył się „Koncert mistrza i jego wybitnych uczniów”. Znany na całym świecie bułgarski muzyk Ludmił Angełow wspólnie z dwojgiem młodych pianistów z jego klasy mistrzowskiej w Sofii – Marią-Desysławą Stojczewą i Emanuiłem Iwanowym kilka razy otrzymali brawa na stojąco od publiczności, która wypełniła po brzegi salę koncertową. Wykonali dzieła Pancza Władygierowa, Skriabina, Chopina, Szymanowskiego i Paderewskiego. Gorące brawa i owację otrzymali za wykonanie Rossiniego na sześć dłoni.

20171208_204311 — kopia

Festiwal Młodych Talentów będzie trwał do lipca 2018 roku w różnych polskich miastach. Będą to wydarzenia artystyczne z udziałem uczniów, studentów i nauczycieli z artystycznych szkół średnich i wyższych, które towarzyszyć będą programowi politycznemu w czasie Prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *