BUŁGARSKI SEZON KULTURALNY W WARSZAWIE ROZPOCZĄŁ SIĘ DWOMA WYSTAWAMI

Wrzesień jest najbardziej świątecznym miesiącem w bułgarskim kalendarzu, w którym świętujemy najważniejsze wydarzenia – Zjednoczenie Bułgarii i Dzień Niepodległości. Między tymi świętami, 17 września obchodzimy Dzień Sofii, stolicy Bułgarii oraz chrześcijańskie święto Świętych Męczenniczek Wiary, Nadziei i Miłości oraz ich Matki Boskiej Mądrości. Bułgarski Instytut Kultury wybrał tę datę na oficjalne otwarcie nowego sezonu kulturalnego 2021/2022, który jest wyjątkowy – w przyszłym roku Instytut obchodzi 70-tą rocznicę utworzenia.

Jubileuszowy sezon rozpoczyna się dwoma wystawami. Plenerowa ekspozycja zdjęć przed fasadą Ambasady Republiki Bułgarii przedstawia 60 lat działalności bułgarsko-polskiej ekspedycji archeologicznej „NOVAE”, badającej rzymski obóz wojskowy i osadę wczesnochrześcijańską pod bułgarskim miastem Swisztow. Zdjęcia z wystawy pochodzą z archiwum Uniwersytetu Warszawskiego oraz archiwum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, których archeologiczne zespoły od 1960 roku współpracują z naukowcami z Narodowego Muzeum Archeologicznego przy Bułgarskiej Akademii Nauk i Muzeum Historycznego w Wielkim Tyrnowie.

W galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury znajduje się wspólna wystawa grafik i rysunków profesorów uniwersyteckich z Bułgarii, Litwy Polski i Słowacji. Pomysłem wystawy zatytułowanej ,,Kooperatywa 2” jest połączenie prac 22 artystów we wspólnym projekcie z całkowitym poszanowaniem ich osobowości i wolności twórczej. Bułgarskimi gośćmi na świątecznym wernisażu byli Stefan Altykow, Laura Dimitrowa i Jawor Grynczarow – przedstawiciele Uniwersytetu Sofijskiego im. Św. Klemensa z Ochrydy. Obecni byli również Marek i Dorota Sak – kuratorzy wystawy z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a także pozostali uczestnicy projektu. Gości powitała Kalina Stanczewa – Dyrektor Bułgarskiego Instytutu oraz Jej Ekscelencja Margarita Ganewa – nadzwyczajny i pełnomocny Ambasador Bułgarii w Polsce.

22 września Ambasada Bułgarii we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury organizuje uroczyste obchody Święta Niepodległości. Na koncercie Chóru Katedralnego „Dostojno est” z miasta Łowecz w sali balowej Pałacu na wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie zabrzmią dawne pieśni bułgarskie, muzyka cerkiewna współczesnych kompozytorów, a także aranżacje pieśni ludowych z różnych regionów Bułgarii.

Kilka zaplanowanych na wrzesień znacznych wydarzeń kulturalnych to mocny początek nowego sezonu kulturalnego, podczas którego będziemy obchodzić 70-tą rocznicę założenia Bułgarskiego Instytutu Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *