Program na wrzesień 2009

  • 2 września 2009 r. (środa), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

KONCERT ZESPOŁU AUTENTYCZNEGO FOLKLORU przy Domu Kultury im. Hristo Boteva pod kierownictwem artystycznym Todora Kajkowa.

Zespół pochodzi z miasta Rudozem, położonego w wyjątkowo pięknej części gór Rodopów. Repertuar składa się z utworów zaczerpniętych z lokalnego folkloru, a artyści starają się odtworzyć i zachować najlepsze tradycje swojego regionu.            

Muzycy wystąpili podczas XIII Wielkopolskiego Spotkania Budowniczych Dud i Kozłów – Dudziarskie regiony Europy – BUŁGARIA,które odbyły się w okresie 28 – 30 sierpnia b.r. w Poznaniu, Zbąszyniu i Miedzichowie.
 

  • 6 września 2009 r. (niedziela), ul. Ząbkowska / ul. Brzeska , Warszawa

VI PRASKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ
(święto ulicy „Ząbkowskiej” w warszawskiej dzielnicy Praga).

W ramach ogólnego programu – nauka tradycyjnych tańców bułgarskich oraz projekcja filmów promujących turystykę kraju.

godz. 15.45 – Spotkanie z mieszkańcami Pragi.
BIK przybliży kulturę i tradycję bułgarską oraz przedstawi swoją działalność.

 

  • 8 września 2009 r. (wtorek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 
Film dokumentalny
OBROŃCA Z URZĘDU
w reżyserii Andreja Ałtyparmakowa

Film poświęcony Ilii Canowowi, bratu znanego polityka bułgarskiego Najczo Canowa.

Poliglota Ilija Canow jest pierwszym bułgarskim adwokatem, jeszcze przed wyzwoleniem Bułgarii z niewoli tureckiej. Jako obrońca bojowników oddziału Hristo Botewa przed tureckim sądem, udało mu się uzyskać zmianę wyroku z kary śmierci na więzienie. Bohater filmu był Ministrem Spraw Zagranicznych podczas zjednoczenia Bułgarii w roku 1885, a później jako pełnomocnik rządu bułgarskiego prowadził udane negocjacje w Stambule.

„Według Ilii Canowa, adwokatura, stanowisko ministra, wysłannika dyplomatycznego, członka Zgromadzenia Narodowego oraz urzędnika w Ministerstwie Sprawiedliwości to nie tylko praca, a  powołanie społeczne – obowiązek, który winien spełnić dla dobra Bułgarii”, mówi reżyser filmu Andrej Ałtyparmakow.
 

  • 11 września 2009 r. (piątek), godz. 17.00, Młodzieżowy Dom Kultury, Przedzamcze 11/15, Toruń

 
Otwarcie wystawy fotograficznej
ZŁOTE KARTY BUŁGARSKIEGO ŚREDNIOWIECZA
autorstwa prof. Aksinii Dżurowej, prof. Iwana Marazowa i fotografika Iwo Hadżimiszewa.

Wystawa ukazuje kulturę bułgarską w okresie VII-XIX wieku. Autorzy przedstawiają najbardziej znaczące ślady cywilizacji trackiej na terenie dzisiejszej Bułgarii.
 

  • 17 września 2009 r. (czwartek), godz. 13.00, Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod wierzbami”, ul. Astronautów 17, Warszawa

Odbędzie się prezentacja kultury, obyczajów, tradycji i historii Bułgarii, pokaz filmów turystycznych  Kod wieczności (reż. Georgi Tornev), Odkryj na nowo Bułgarię (produkcja Biura podróży Hispaniola) oraz dokumentalnego filmu Polskie ślady w Bułgarii (reż. Bożydar Sławow).

Polskie ślady w Bułgarii to film o śladach polskości w Bułgarii  w aspekcie historycznym. Film opowiada m.in. o królu Władysławie Warneńczyku, o pobycie polskich powstańców po Wiośnie Ludów w Bułgarii oraz o udziale Polaków w Wojnie Rosyjsko-Tureckiej w latach 1877-78, w wyniku której Bułgaria została wyzwolona.
 

  • 26-27 września 2009 r. (sobota, niedziela) – otwarcie 26 września (sobota), godz. 11.00, Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, Warszawa

DNI DZIEDZICTWA SŁOWIAŃSKIEGO – WESELE

W ramach tegorocznych Dni Dziedzictwa Słowiańskiego Instytut prezentuje film o obrzędach weselnych w Rodopach (góry w Bułgarii) oraz wystawę fotografii bułgarskich strojów weselnych.

Współorganizatorzy imprezy to Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie; Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury; Czeskie Centrum; Instytut Słowacki; Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury; Centrum Informacji Kultury Białoruskiej; Centrum Kultury i Informacji Ukrainy.

Udział Bułgarskiego Instytutu Kultury w w/w wydarzeniu został zrealizowany dzięki wsparciu Pana Petra Branekowa, prezesa MEDUSA Sp. z o.o. oraz etnografa Pani Eleny Kanewskiej z Domu Kultury „Swetlina” ze wsi Momcziłowci, gmina Smoljan.

Więcej informacji na stronie: www.pme.waw.pl
 

  • 29 września 2009 r. (wtorek), godz. 18.30, Węgierski Instytut Kultury, ul. Moniuszki 10, Warszawa

 

PRZECZYTANE W TŁUMACZENIU
Wieczór poświęcony poezji, edycja specjalna z okazji 30 września – Światowego Dnia Tłumacza.

Agata Mazur przedstawi swoje tłumaczenie poezji znanego bułgarskiego poety Georgi Rupczewa.

Agata Mazur jest absolwentką slawistyki pierwszego stopnia oraz studentką drugiego roku studiów magisterskich kierunku Kulturoznawstwo na UMCS w Lublinie. Studiowała na Uniwersytecie Sofijskim im. Klimenta Ochrydzkiego w ramach programu Socrates-Erasmus, oraz CEEPUS freemover. Regularnie publikuje własne tłumaczenia literatury i prozy bułgarskiej, referaty oraz recenzje filmowe na stronie Koła Naukowego Studentów Slawistów na UMCS w Lublinie oraz na blogu „W stronę Bułgarii…” (www.blog.bgpl.eu).

 


„Przeczytane w tłumaczeniu” to projekt, realizowany w ramach EUNIC Warszawa, zainicjowany przez Duński Instytut Kultury. W projekcie tym Bułgarski Instytut Kultury jest jednym z partnerów, obok Austriackiego Forum Kultury, Instytutu Goethego, Ambasady Grecji, Węgierskiego Instytutu Kultury, Ambasady Holandii, Instytutu Camőes, Ambasady Szwecji, Instytutu Słowackiego,  British Council oraz Instytutu Cervantesa. Uczestnikami projektu są młodzi tłumacze, znajdujący się na początku kariery, którzy czytają fragmenty tekstów  z literatury danego kraju, w oryginale i w tłumaczeniu, poprzedzając je krótkim wystąpieniem na temat autora i dzieła, na którym skupili swoją uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *