Europejskie Spotkania Muzykujących Rodzin

Ośrodek Kultury w Oławie, Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie

organizują w dniach 29, 30 i 31 stycznia 2010 roku
 

„Europejskie Spotkania Muzykujących Rodzin – Oława 2010”

pod patronatem:

Bronisława Komorowskiego – Marszałka Sejmu

Bogdana Zdrojewskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mariana Gołębiewskiego – Arcybiskupa, Metropolity Wrocławskiego

Marka Łapińskiego – Marszałka Województwa Dolnośląskiego

 

Idea imprezy:

Europa jest kontynentem zamieszkałym przez wiele narodów.

Wieki średniowiecza i rozszerzanie się chrześcijaństwa w Europie sprawiły powstanie sojuszów międzypaństwowych i międzynarodowych. Ogromną rolę w tym zespalaniu się narodów i polityki różnych obszarów naszego kontynentu odegrały mariaże pomiędzy potomkami władców poszczególnych państw.

W konsekwencji następowało zbliżanie narodów Europy.

Dolny Śląsk jest przykładem takich powiązań przez małżeństwa przedstawicieli różnych narodów i państw, nie tylko bezpośrednio z Tą Ziemią sąsiadujących. Małżeństwa, a następnie ich potomstwo były pierwszym ogniwem porozumienia się przede wszystkim uczuciowego, lecz również kulturowego osób – narodowości o różnej tradycji i o różnych obyczajach. Podłożem tych sojuszów i związków kulturowych była wspólnota religijna (Chrześcijaństwo) łącząca zdecydowaną większość mieszkańców Europy.

Muzyka, taniec, sztuki plastyczne nie wymagały objaśnień. Dlatego stanowiły wiodącą drogę porozumienia, a od wieków, po dzień dzisiejszy są najlepszymi ambasadorami w międzynarodowych – międzyludzkich kontaktach. Kultywowanie zainteresowań sztuką i bezpośrednie w niej uczestniczenie były zjawiskiem powszechnym zarówno na zamkach, potem dworach, jak i w domach mieszczańskich i chłopskich chatach. Wielką wagę przywiązywano do umiejętności wspólnego, domowego uprawiania różnych dziedzin sztuki.

Muzykowanie w rodzinie sięga niepamiętnych czasów i wiąże się z rozwojem cywilizacji. W historii muzyki zapisano nazwiska rodów muzycznych i ich wybitnych przedstawicieli. Nazwisk tych rodów stale przybywa, bowiem forma kształcenia w rodzinie nie zanika, a wręcz staje się coraz bardziej popularna.

 

Do idei wielopłaszczyznowego porozumienia między narodami nawiązują Europejskie Spotkania Muzykujących Rodzin – Oława, do których zapraszamy rodziny zamieszkujące Europę.

 

Przesłanie imprezy:

Głównym przesłaniem imprezy jest spotkanie rodzin, które integruje wspólne muzykowanie. Twórcze spędzanie czasu wolnego na muzykowaniu, ma na celu nie tylko cementowanie tej podstawowej komórki społeczeństwa, lecz zapewnia ogólny rozwój każdego z uczestników. Niezależnie bowiem, czy ktoś śpiewa, gra, czy tylko „przewraca nuty”, to jednak wspólnie z innymi angażuje się w próbowanie, a następnie w publiczne występy.

Taka forma uprawiania sztuki w gronie rodzinnym:

  • utrwala i rozwija zdolności muzyczne,
  • stanowi bezpośredni kontakt ze sztuką,
  • zapewnia twórcze spędzanie czasu wolnego,
  • zobowiązuje do poszukiwania odpowiedniego repertuaru,
  • stwarza możliwość prób dla własnej twórczości, aranżacji, instrumentacji i interpretacji,
  • doskonali umiejętności muzyczne członków zespołu,
  • kształci umiejętność współpracy i współdziałania w zespole i dla dobra zespołu,
  • kształtuje poczucie dumy ze wspólnych osiągnięć,
  • wyrabia systematyczność i cierpliwość w samokształceniu i wspólnym muzykowaniu,
  • kształtuje poczucie patriotyzmu m.in. przez dobór i analizę odpowiedniego repertuaru,
  • wyrabia poczucie przynależności do wielkiej rodziny muzyków, wrażliwość estetyczną i miłość do sztuki,
  • pozwala na formułowanie własnej oceny prezentacji muzycznych.

 Europejskie Spotkania Muzykujących Rodzin – Oława, to cykliczna, doroczna impreza niekonkursowa, której celem jest promowanie upowszechniania sztuki w rodzinie i umożliwienie kontaktu pomiędzy rodzinami muzykującymi, mieszkającymi w Europie.

Taka formuła sprzyja powstawaniu trwałych związków przyjaźni pomiędzy uczestniczącymi w niej rodzinnymi zespołami muzycznymi. Doroczne spotkania muzykujących rodzin na Dolnym Śląsku planujemy organizować w Oławie, w każdym ostatnim tygodniu stycznia.

Będą one stałym miejscem wymiany doświadczeń, a także miejscem dla tworzenia programu wspólnego koncertu uczestniczących w nich rodzin. Sprzyjać temu winny warsztaty muzyczne oraz grono ekspertów, których zadaniem będzie zwrócenie uwagi biorącym udział w imprezie zespołom rodzinnym na problemy występujące w ich „produkcjach”. Publiczne występy rodzin stwarzają okazję do przełamania tremy i „oswajania się” z estradą.

Kontakt:
Kamila Bakalarczyk-Kruk
Ośrodek Kultury w Oławie
ul. 11 Listopada 27
55-200 Oława
0713132829

 


 

Pobierz regulamin:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *