Alek Popow w Piwnicy pod baranami

 

25 listopada 2009 roku „Piwnica pod baranami” otworzyła swoje drzwi dla Alka Popowa i jego licznych młodych czytelników z Krakowa. To była pierwsza wizyta pisarza w dawnej stolicy Polski. Wcześniej krakowskie wydawnictwo SCRIPTUM w 2006 roku jako pierwsze zaprezentowało polskim czytelnikom książkę „Droga do Syrakuz”  pod redakcją bułgarystów z Uniwersytetu Jagiellońskiego Małgorzaty Wnuk i Roberta Sendka. Na spotkaniu razem z opowiadaniami z tego zbioru, zaprezentowano także powieść „Misja Londyn” oraz najnowszą książkę autora w polskim przekładzie ”Psy spadają”, opublikowanych przez wydawnictwo MUZA. Miejsce z duszą i tradycjami, jakim niewątpliwie jest „Piwnica pod baranami”, okazało się zbyt małym by pomieścić zebranych gości, przede wszystkim studentów-bułgarystów i ich przyjaciół.
Piwnica pod baranami została powierzona bułgarystom z serdeczną współpracą Panów Piotra Ferstera i Bogdana Micka. Bułgarski Instytut Kultury wyraził również specjalne podziękowania dla Pana Marka Pacuły, oraz dla Pani Małgorzaty Wnuk za poświęcenie podczas organizowania wieczoru.
Spotkanie z Alkiem Popowem i z krakowskimi czytelnikami poprowadziła Małgorzata Wnuk, a tłumaczenie na język polski wykonała Jordanka Georgiewa-Okoń. Po przedstawieniu biografii pisarza, swobodnie i zaczepnie, dr Wnuk  podkreślając skłonność autora do zabawy z czytelnikiem, zaczęła zadawać swoje pytania na podstawie cytatów z jego dzieł. Do której grupy Bułgarów się zalicza („zgodnie z klasyfikacją, Bułgarzy dzielą się na trzy kategorie: BUzG – Bułgarzy, którzy odnieśli sukces za granicą, BNwB, – Bułgarzy, którzy nie odnieśli sukcesu w Bułgarii i złodziejskich dupków, ta ostatnia w praktyce jest warunkiem istnienia dwóch), co zamierza robić za 10 lat, ile płaci za swoje szczęście, jak może opisać swój pomysł na życie, co robi z wolnym czasem, czy istnieje fatum, czy rzeczywiście istnieją ludzie, którzy przyciągają katastrofy, czy chodzimy na smyczy? W rzeczywistości, jak podkreśliła Małgorzata Wnuk, te pytania zadają bohaterowie jego książek.
„Czerwony pokój, czerwony kostium kobiety, czerwone buty – zaczęła wyliczać dr Wnuk – czerwona stacja benzynowa, czerwony fotel, czerwone twarze, czerwone bikini, czerwone worki  na śmieci, czerwony kolczyk Diany, czerwona Nokia Diany, czerwona wstążka, czerwony szal, nawet dekoracja w Piwnicy pod baranami tego wieczoru była czerwona. Tylko skrzynka jest czarna” ( Tytuł książki „Psy spadają” w języku bułgarskim brzmi „Czernata kutija”, co oznacza ‘czarna skrzynka’). I wierna atmosferze wieczoru, z poczuciem humoru, Małgorzata Wnuk wręczyła pisarzowi drewnianą czerwoną krakowską skrzynkę na pamiątkę od miasta, które tak go zachwyciło i ucieszyło.    
Po przedstawieniu książki, twórczości pisarza, jak i po wielu pytaniach Alek Popow rozdawał autografy licznie zgromadzonej publiczności.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *