Program na marzec 2010

  • 1 marca 2010 (poniedziałek), godz. 19.00, Dom Kultury Śródmieście, Ul. Smolna 9, Warszawa

Otwarcie wystawy p.t. „Bałkańskie motywy” autorstwa Boriany Semerdżijewej

Dom Kultury Śródmieście i Bułgarski Instytut Kultury zapraszają na wystawę p.t. „Bałkańskie motywy – Brikolaż. Kiedy ręce mówią” – są to kolaże autorstwa bułgarskiej artystki – Boriany Semerdżiewej.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania do 19 marca 2010 roku.


  • 2 marca 2010 (wtorek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35 Warszawa

Z OKAZJI ŚWIĘTA NARODOWEGO REPUBLIKI BUŁGARII

Prezentacja książki „Historia Bułgarii 1870-1915” (tom I, II i III), autorstwa Jarosława Rubachy, Jarosława Malinowskiego oraz Antoniego Gizy.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jerzy Jackowicz, Prorektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie.

Prezentowana książka jest zbiorem przetłumaczonych z różnych języków – w sumie prawie stu pięćdziesięciu – dokumentów i tekstów źródłowych. W mniemaniu autorów nic nie może dać lepszej wiedzy niż praca z "żywym" ciągle źródłem historycznym, prowokującym czytelnika do własnych przemyśleń, interpretacji i ocen. Tym niemniej w każdym z tomów znalazły się także obszerne komentarze poświęcone poszczególnym dokumentom lub ich grupom, których celem jest wyjaśnienie okoliczności powstania poszczególnych źródeł czy też zaprezentowania ogólnej sytuacji, której były one owocem.

Antoni Giza (1947-2005), specjalista w zakresie historii Europy Środkowej i Wschodniej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktor honoris causa Uniwersytetu Południowo-Zachodniego w Blagoevgrad, kierownik Zakładu Historii Europy Środkowej i Wschodniej Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor licznych artykułów, rozpraw i książek poświęconych neoslawizmowi, panslawizmowi oraz historii Półwyspu Bałkańskiego w XIX i XX w.

Andrzej Malinowski (ur. 1972) – historyk i bałkanista; absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, w 2004 r. otrzymał stopień doktora na Wydziale Humanistycznym. Aktualnie pracuje w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Członek Macedońskiego Instytutu Naukowego w Sofii i Komisji Bałkanistyki przy oddziale PAN w Poznaniu oraz współpracownik Polsko-Bułgarskiej Komisji Historycznej przy Instytucie Historii PAN i Instytucie Bałkanistyki Bułgarskiej Akademii Nauk. Autor i współautor książek: „Kwestia macedońska w Bułgarii w latach 1878-1918” (Toruń 2006), trzytomowej „Historii Bułgarii 1870-1915”, a także materiałów źródłowych z komentarzami oraz licznych artykułów poświęconych kwestii macedońskiej, zamieszczonych w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych w Polsce i Bułgarii.

Jarosław Rubacha (ur. 1970) – historyk i bałkanista; absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W roku 2003 obronił w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach pracę doktorską pt. „Bałkańska polityka Bułgarii w latach 1878-1913 emanacją jej celów narodowych”. Od 2005 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek Macedońskiego Instytutu Naukowego w Sofii i Komisji Bałkanistyki przy oddziale PAN w Poznaniu oraz współpracownik Polsko-Bułgarskiej Komisji Historycznej przy Instytucie Historii PAN i Instytucie Bałkanistyki BAN. Autor książek: „Bułgarski sen o Bizancjum”, „Polityka zagraniczna Bułgarii w latach 1878-1913” (2004); „Historia Bułgarii 1870-1915” oraz licznych artykułów poświęconych historii Bułgarii przełomu XIX i XX w. zamieszczonych w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych w Polsce i Bułgarii.


  • 9 marca 2010 (wtorek), godz. 18.00, Galeria SERDIKA, Ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

Otwarcie wystawy Andreja Janewa p.t. „Ciche światło – anioły” („Tiha svetlina – angeli”)

Andrej Janew – urodzony w Burgas, Bułgaria, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Kazanłyk, a także Państwową Akademię Sztuk Pięknych w Sofii – specjalność freski pod opieką prof. Mito Ganowskiego. Robi specjalizację emalia u prof. Tałasczuka w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Muchiny w Sankt-Petersburgu w Rosji. Członek Związku Artystów Bułgarskich.
Uczestniczy w ogólnych wystawach w kraju od 1984 roku, m.in. Sofii, Warnie, Balczik, Albena, Plovdiv, Burgas, oraz poza granicami Bułgarii: w Słowenii, Grecji, Polsce, Turcji, Austrii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i we Włoszech. Nagrodzony w konkursach: „Filozofia wina i życia”, „Ziemia Boteva”, Wraca, konkurs akwareli, fundacja „SINAIDE GHI”, Rzym, konkurs w ramach Programu Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, Konkurs estetyzacji środowiska miejskiego Sofia Idea ’89. Jego dzieła znajdują się m.in. w Państwowej Galerii Sztuk Pięknych – Sofia, Sofijskiej Miejskiej Galerii Sztuki, Fundacji „SINAIDE GHI” – Rzym, a także w prywatnych zbiorach w Szwecji, Niemczech, Czechach, Grecji, Słowacji, Anglii, Japonii, Austrii, Rosji, Peru, Polsce, USA, Słowenii, Korei, Chorwacji i Bułgarii.
Obecnie mieszka i pracuje w Sofii.

Wystawa została sfinansowana w ramach Strategii Komunikacji Funduszy Europejskich.


  • 16 marca 2010 (wtorek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa


Prezentacja najnowszej książki Krystju Pastuhova – „Blikove” („Mgnienia”)

Spotkanie poprowadzi Mgr Sylwia Siedlecka.

„Mgnienia” – to kolejny zbiór poezji Krystju Pastuhova. Także tutaj poeta przedstawia wiersze, w których brakuje uogólnień, wyjaśnień, złożonych metaforycznych konstrukcji – dlatego, że jest to mgnienie, moment, nagłe przelotne ukazanie harmonii i kontrastów, w których niedopowiedziane jest zawsze czymś więcej niż wypowiedziane – i dlatego niedopowiedziane jest czymś, dla czego słowa nie wystarczają.

Krystju Pastuchow – urodzony w roku 1941 w Sofii, ukończył filologię bułgarską na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klimenta Ochrydzkiego, gdzie uzyskał specjalizację bibliotekoznawstwo i bibliografia. Beletrysta, dziennikarz, scenarzysta, autor wielu opowiadań, zbiorów wierszy i bajek dla dzieci. Twórca filmów dokumentalnych, popularnonaukowych i animowanych oraz wielu telewizyjnych programów dla dzieci. Krystju Pastuchow jest członkiem Związku Dziennikarzy Bułgarskich i Stowarzyszenia Pisarzy Bułgarskich. Laureat nagrody telewizyjnej im. Hansa Christiana Andersena i nagród literackich – „Buchałka”, „Św. Stefan” oraz nagrody gazety „21 Wiek”.

Sylwia Siedlecka – slawistka czesko-bułgarska, historyk literatury, autorka opowiadań. Na Uniwersytecie Warszawskim pisze rozprawę doktorską o twórczości Błagi Dimitrowej. pt. „Poganki i intelektualistki”. Członek programu Krzyżowa-Fellows Instytutu Georga Bella w Wielkiej Brytanii dla badaczy i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Tłumaczyła prozę i poezję słowacką. W Domu Spotkań z Historią w Warszawie prowadzi cykl warsztatów i pokazów filmowych o kinie środkowoeuropejskim.


  • 18-22 marca 2010 (piątek, sobota, niedziela), Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa

X Festiwal Poezji Słowiańskiej

W ramach X Festiwalu Poezji Słowiańskiej w piątek 19 marca 2010 o godz. 15.00 odbędzie się spotkanie z gośćmi z Bułgarii – Ełką Niagołovą – Prezes Akademii Literatury Słowiańskiej, Vladimirem Stojanovem – poetą i bardem oraz Dimitriną Lau-Bukowską – poetką i tłumaczką literatury polskiej.

Uroczysta inauguracja imprezy z udziałem przedstawicieli Polskiego Komitetu ds. UNESCO, ambasad i zagranicznych instytutów kultury odbędzie się w piątek 19 marca 2010r. o godz. 11.00 w gmachu Domu Literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

Podczas otwarcia zaprezentowana zostanie poezja w wykonaniu międzynarodowych artystów, oraz wręczenie Nagrody X Światowego Dnia Poezji.

Pełny program imprezy pod adresem:
http://www.poezja-dzisiaj.eu/redakcja.html

 

Współorganizatorami projektu, z inicjatywy czasopisma „Poezja dzisiaj”, są Instytuty Kultury Bułgarii, Rosji, Słowacji i Węgier, Ambasada Macedonii, jak również polskie instytuty kultury i biblioteki, między którymi także Polski Komitet ds. UNESCO. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *