"Ciche światło – anioły" w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie

Wystawa Andreja Janewa została otworzona w Galerii SERDIKA w Warszawie 9 marca 2010 roku. Otwierając wystawę, dyrektor BIK-Warszawa przypomniała, że Andrej Janew jest już znany warszawskiej publiczności, zarówno z prezentowanej w 2005 roku własnej wystawy, jak również i ze swego udziału w wystawach ogólnych bułgarskich artystów w Galerii SERDIKA.

Obecna wystawa składa się z dwóch części, prezentowanych w Galerii SERDIKA oraz w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury. W swoim przemówieniu Michaela Todorova wyraziła radość z faktu, że wystawa „Ciche światło – anioły” zostaje otworzona właśnie w czasie Wielkiego Postu, czasu zadumy, oczyszczenia i przygotowania do godnego przyjęcia Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dyrektor BIK wyjaśniła, że wystawa jest częścią projektu „Atos w bułgarskiej kulturze i piśmiennictwie” oraz odczytała część recenzji prof. Mirosława Daczewa na temat twórczości Andreja Janewa. „Za pomocą Świętej Góry Andrej Janew nie odkrywa nowego tematu, a odkrywa i nazywa fragmenty swojej duchowości. Rozrzucone przez lata, w kierunkach różnorodnych poszukiwań, teraz łączą się w jedno. Święta Góra jest kontynuowana i nadaje sens poszukiwaniom artysty, wchodzi w świat jego kreski – jako rysunek, jako tonalność, jako całościowe odczucie. (…)Ulubione cyprysy odkrywają swoje miejsca, dzwony są uchwycone w chwili uroczystego modlitewnego milczenia. Przed-głos. Oczekiwanie. Synestezja, która prowokuje wszystkie zmysły już przy wyborze tytułu wystawy; „Ciche światło”, obraz i dźwięk, modlitwa i milczenie, wpatrzenie i świadomość, siła i wiara w jednym.”
Finansowana w ramach programu Strategia komunikacji Funduszy Europejskich w Republice Bułgarii, poza Warszawą wystawa była prezentowana także w Bułgarskich Instytutach Kultury w Wiedniu i Bratysławie.

W swoim bogatym przemówieniu Andrej Janew podziękował za możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami z podróży z warszawską publicznością oraz zaprezentować jej obrazy ze Świętej Góry Atos. Artysta opowiedział o historii Świętej Góry, o swoich przeżyciach z pobytu w Klasztorze na Górze Atos, o natchnieniu i poszukiwaniach, o tytule wystawy oraz o modlitwie „Ciche światło”, która towarzyszy obrazom.

Wśród gości obecnych na spotkaniu byli polscy artyści i znawcy sztuki, Bułgarzy mieszkający w Polsce, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, przyjaciele Bułgarii. W pierwszym tygodniu kwietnia planowany jest finisaż wystawy w Sali Bułgarskiego Instytutu Kultury z multimedialną prezentacją projektu „ Atos w bułgarskiej kulturze i piśmiennictwie”.
Podczas spotkania wypowiedzi artysty tłumaczyła Justyna Popik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *