Program na maj 2010

 • 11 maja 2010 r. (wtorek), godz. 13.00, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, IV Sala, Instytut Slawistyki Południowej Zachodniej

Wykład prof. Nikolaya Aretova p.t. „Asen Hristoforov i problem literatury antytotalitarnej” w ramach cyklu Bułgarskiego Instytutu Kultury „Wykłady o kulturze, języku, tradycji i historii Bułgarii”.

Dr nauk filologicznych Nikolay Aretov – pracownik Bułgarskiej Akademii Nauk, urodzony 14 marca 1954 r. W 1987 roku kończy filologię bułgarską na Uniwersytecie w Wielkim Tyrnowie im. Św. Św. Cyryla i Metodego, w roku 1988 kandydat nauk filologicznych, a od 2008 roku starszy pracownik naukowy I stopnia w Instytucie Literatury przy Bułgarskiej Akademii Nauk, honorowany wykładowca Uniwersytetu Wielkotyrnowskiego, Uniwersytetu Sofijskiego im. Św. Klimenta Ochridskiego oraz Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego, redaktor czasopism „Myśl literacka” oraz „Czytelnia” (1980, 1982). Autor wielu książek i publikacji, artykułów, przekładów, krytycznych analiz oraz portretów.

 

 • 13-14 maja 2010 r. (czwartek, piątek), Biała Podlaska

Dni Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej

W ramach obchodów Dni Św. Cyryla i Metodego 13.05.2010 r. w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej zostanie otwarta VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Cyryl i Metody w języku i kulturze Słowian”, tradycyjnie organizowana jest przez Zakład Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Kolegium Licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej i Podlaską Fundację Wspierania Talentów pod honorowym patronatem Ordynariusza Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Arcybiskupa Abla oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska Andrzeja Czapskiego. Konferencja zrzesza wybitnych naukowców z wielu uniwersytetów krajowych i zagranicznych.

Imprezą towarzyszącą konferencji będzie wystawa fotografii „Złote karty bułgarskiego średniowiecza”, autorstwa Aksinii Dżurowej oraz Ivo Hadżimiszewa, udostępnione przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie. Wystawa zorganizowana dzięki uprzejmości Galerii „Ulica Krzywa” w Białej Podlaskiej będzie zaprezentowana w Galerii przy ul. Narutowicza 23B w Białej Podlaskiej, a otwarcie planowane jest 13 maja 2010 roku na godzinę 13.00

 

 • 15 maja 2010 r. (sobota), godz. 19.00-1.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Noc muzeów

Noc muzeów to projekt organizowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Bułgarski Instytut Kultury bierze w nim udział już po raz trzeci. W tym roku Bułgarski Instytut Kultury dla swoich gości zaprezentuje:

 1. Multimedialną prezentację fotografii z Klasztorów na Górze Atos. Prezentacja została udostępniona przez Andreja Janewa, bułgarskiego artystę, który w kwietniu 2010 roku wystawiał w Galerii SERDIKA oraz w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury dzieła powstałe podczas swojej podróży na górę Atos. Godz. 20.00.- 23.00 w Sali Bułgarskiego Instytutu Kultury.
   
 2. Prezentacja unikalnej biżuterii, wykonanej z oryginalnych materiałów (wytapiane szkło, metal, orzech kokosowy, drewno) autorstwa Eweliny Penewej. Otwarcie o godz. 19.30 w Sali Kinowej BIK

  Ewelina Penewa jest młodą artystką, jej wyroby znajdują się w galeriach prywatnych i publicznych w Austrii, Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Kanadzie, Rosji, Stanach Zjednoczonych. Artystka nie lubi konfekcji ani w modzie ani w sztuce, to właśnie czyni jej wyroby unikalnymi. Biżuteria jej autorstwa przeznaczona jest dla każdej z kobiet, jest efektowna i podkreśla kobiecy czar.
   

 3. Wystawa obrazów p.t. „Interpretacje”, autorstwa współczesnego malarza Kolio Karamfilova w Sali BIK – 19.00 – 1.00

  Kolio Karamfilov – urodzony 7 grudnia 1963 roku w Plovdiv. W 1982 roku ukończył Liceum Sztuk Pięknych, specjalność „Scenografia”. Razem z Dymitrem Mitowskim wydają „Nowoczesną klasykę” i w latach 1989 – 1992 są inicjatorami wielu akcji i wspólnych wystaw. Karamfilov jest współtwórcą i członkiem grupy awangardowej „Ryb”, a od 1995 roku współtwórcą i członkiem grupy „Disko`95”. Artysta pracuje w dziedzinie grafiki, malarstwa, rzeźby, instalacji i scenografii. Od 1983 roku miał 35 indywidualnych wystaw oraz brał udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Bułgarii (Sofia, Plovdiv, Sozopol, Sliven i in.), a także za granicą (Rosja, Japonia, Holandia, Niemcy, Austria i in.). Obecnie mieszka i pracuje w Sofii.

 

 • 20-23 maja 2010 г. (czwartek-niedziela), Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa, Stoisko Nr A014 – tak, jak w latach poprzednich.

55. Międzynarodowe Targi Książki

55. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie – to jedne z najstarszych targów książki w Europie oraz największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Towarzyszą im spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje panelowe, koncerty, spektakle, tworząc wspaniałą aurę wokół książek. Targi to wyjątkowa okazja do spotkań środowiska ludzi książki, nawiązania międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń. W tym roku tematem przewodnim targów będzie 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Impreza została zorganizowana pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Na tegorocznych targach Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje na swoim stoisku (A014) przetłumaczone i wydane na język polski w 2009 roku dzieła jednych z najbardziej znanych współczesnych pisarzy bułgarskich Alek Popov, Angel Wagenstein, Georgi Gospodinov, jak również albumy, książki historyczne, przewodniki po Bułgarii wydawnictw bułgarskich oraz utwory bułgarskich autorów tłumaczonych na język polski, a także nagrania z bułgarską muzyką.


 • 25 maja 2010 r. (wtorek), godz. 18.00, Austriackie Forum Kultury, Próżna 8, Warszawa

Projekt EUNIC – Warszawa „Przeczytane w Tłumaczeniu” w ramach Dni Książki Żydowskiej

Projekt „Przeczytane w tłumaczeniu”, który wystartował na początku 2009 roku jest wspólnym przedsięwzięciem kilkunastu narodowych instytutów kultury i ambasad państw europejskich zrzeszonych w EUNIC – Europejskim Związku Narodowych Instytutów Kultury. Twórcom projektu zależy na promowaniu w Polsce współczesnej literatury europejskiej oraz nowych talentów translatorskich. Podczas tegorocznego spotkania bułgarski przekład oraz swoje umiejętności translatorskie zaprezentuje Anna Kamila z Lublina.

W tym roku jedno ze spotkań zostanie zrealizowane w ramach „Dni Książki Żydowskiej” – projektu, któremu towarzyszą  spotkania z autorami, dyskusje, wykłady, wystawy, pokazy filmów i koncerty. Bułgarski Instytut Kultury prezentować będzie Agata Mokrzycka, która przedstawi książkę p.t. „Żegnaj Szanghaj” autorstwa Angela Wagensteina.

 

 • 30 maja 2010 г. (niedziela) godz. 19.00, Pałac Potockich UW, Sala Balowa, ul. Krakowskie Przedmieście 32

Uroczysty koncert prof. Dimo Dimova dla uczczenia 24 Maja – Dnia Św. Cyryla i Metodego – Święta Oświaty, Kultury Bułgarskiej i Piśmiennictwa Słowiańskiego

Dimo Dimov (1954) ukończył Sofijską Szkołę Muzyczną oraz Państwową Akademię Muzyczną w klasie Julii i Konstantina Ganev. Robi specjalizację w Stanach Zjednoczonych u prof. Lilii Kraus. „Dziś Dimo Dimov jest tym, czym był amerykański pianista Van Liburn, w momencie gdy ruszała jego największa kariera”, zauważa o swoim uczniu słynna nauczycielka gry na instrumentach klawiszowych. Jest laureatem pierwszej nagrody w międzynarodowym konkursie pianistycznym Maria Callas w Atenach. Występował w wielu koncertach w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych , wielokrotnie był członkiem jury w wielu konkursach muzycznych. Jest profesorem Państwowej Akademii Muzycznej prof. Panczo Wladigerowa w Sofii, w Bułgarii.

W programie koncertu: W.A. Mozart, L. V. Beethoven, F. Chopin, C. Debussy oraz Vassil Kazandjiev

Podczas uroczystości Osobom zasłużonym dla rozwoju i upowszechnienia kultury bułgarskiej za granicą zostaną wręczone doroczne dyplomy uznania Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *