Program na czerwiec 2010

  • 1 czerwca 2010 r. (wtorek), godz. 18.00, Galeria SERDIKA, Ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

Otwarcie wystawy akwareli Aco Filipowskiego z cyklu „Dzieje Bałkańskie”

Aco Filipovski – urodzony w 1935 roku we wsi Nikiforovo, Republika Macedonii. W 1958 roku ukończył Szkołę Sztuki Użytkowej w Skopje w klasie grafiki, a w 1974 roku – Akademię Pedagogiczną im. Św. Klimenta Ohrydzkiego w Skopje, specjalizacja sztuka. W 1965 roku rozpoczął pracę w Oficynie Wydawniczej Goce Delcev w Skopje jako grafik, gdzie uprawiał sztukę użytkową. Od 1968 roku jest członkiem Związku Artystów Macedońskich (DLUM) i od tego momentu uczestniczy w wystawach grupowych Związku. W 1991 roku przeszedł na emeryturę i poświęcił się w pełni sztuce. Artysta tworzy linoryty, akwarele, tempery i obrazy olejnych.
Ma 22 indywidualne wystawy w Republice Macedonii i w Bułgarii. Wystawiał rysunek, linoryt, pastele, temperę i malarstwo olejne. W tym samym okresie brał udział w 60 wystawach grupowych organizowanych przez DLUM w takich miastach jak: Skopje, Gostivar, Kumanovo, Bitola, Ochryd, Belciste, Prilep, Strumica, Stip, Subotica, Belgrad, Pocitelj, Zagrzeb, Berlin i Moskwa.
W październiku 1999 w Muzeum Miasta Skopje zaprezentował wystawę jubileuszową, „1958-1998, 40 lat pracy artystycznej”, gdzie wystawił 21 rysunków, 31 linorytów, 29 pasteli i temper oraz 50 obrazów olejnych.
Obecnie mieszka i tworzy w Skopje.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Ambasadą Republiki Macedonii w Polsce.

 

  • 5 czerwca 2010 r. (sobota), godz. 16.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

W ramach 22 Międzynarodowego Biennale Plakatu, otwarcie wystawy plakatu „Litery Bułgarii. Alfabet Europy”

Kuratorem wystawy jest Bożidar Ikonomov.

„Litery Bułgarii – Alfabet Europy” to wystawa plakatów, zainicjowana przez organizatorów Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii, prezentująca jednocześnie unikalność i uniwersalność alfabetu bułgarskiego. Prace zostały przygotowane przez wybitnych artystów z różnych krajów i kontynentów, w tym z Polski, Japonii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Finlandii, Szwajcarii, Serbii, Niemiec, Francji, Czech. Portugalii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Turcji, Węgier i Danii. W skład wystawy wchodzi 30 plakatów przedstawiających litery alfabetu bułgarskiego. Plakaty są wizualizacją organizowaną na wielką skalę. Każdy „plakat-litera” przygotowany został przez innego artystę. Wystawa była częścią Międzynarodowego Triennale Plakatu, które odbyło się w kwietniu 2010 roku Bułgarii i jest jedną z imprez towarzyszących 22 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, powstało w 1966 roku i było pierwszym na świecie w tej dyscyplinie sztuki. Od początku swego istnienia zdobyło ono uznanie w środowisku grafików i krytyków, stając się znaczącym i prestiżowym międzynarodowym wydarzeniem artystycznym, któremu towarzyszą nazwiska najwybitniejszych na świecie grafików. Biennale objęte jest stałym patronatem International Council of Graphic Design Association (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Grafików Projektantów) Icograda, która funduje Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Biennale Plakatu.

http://www.postermuseum.pl/pl/page/show/biennale-history

Bojidar Ikonomov urodzony w 1943 r. w Sofii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych specjalizacja plakat. Wraz ze swoimi dziełami uczestniczył w dziesiątkach wystaw na wszystkich kontynentach, jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych nagród. Ikonomov jest jednym z inicjatorów utworzenia Międzynarodowego triennale Plakatu Scenicznego w Sofii i obecnie jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego projektu.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sofii.

 

  • 10 czerwca 2010 (piątek), 18.00, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

Otwarcie międzynarodowej wystawy

ARS HOMO EROTICA

Wystawa ma charakter współczesny i historyczny, erotyczny i polityczny. Tytuł oznacza sztukę homoerotyczną związaną z pożądaniem i miłością do tej samej płci. Ars Homo Erotica jest zanurzona w tradycji kultury, ale nawiązuje do aktualnej polityki praw mniejszości. Łączy mity i historię sztuki z teraźniejszością i debatami nad kondycją demokracji. Odnosi się do filozofii erotyzmu jako doświadczenia prowadzącego do humanistycznych idei afirmujących radość życia i seksu, nawet w obliczu represji.

Wystawa lączy dzieła wybrane ze zbiorów Muzeum Narodowego oraz prace specjalnie zaproszonych artystek i artystów z Bułgarii, Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA i Węgier ukazują przekrój przez historię kultury z punktu widzenia homoerotycznej wyobraźni.

Bułgarię reprezentuje artystka Mirela Karadżova. Wystawa będzie czynna do 5 września 2010 r.

 

  • 17 czerwca 2010 r. (czwartek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Projekcja filmu „Plan zemsty” („План за отмъщение”)

„Plan zemsty” – komedia z 2008 roku, w reżyserii Konstantina Burowa, scenariusz Konstantin Burov, Vencislav Vasilev. Obsada: Penko Gospodinov, Georgi Kermenski, Plamen Sirakov, Maria Statulova, Georgi Kadurin, Diana Doseva.

Paco i Smoka mają plan. Chcą zemścić się na ludziach, którzy zrujnowali im życie. Znajdują ich adresy i wyruszają. Sprawy jednak się komplikują.
Film nagrodzony w 2008 roku: Nagroda za debiut imienia Vulo Radev, Nagroda dla obiecującego debiutu Związku Filmowców Bułgarskich.

http://www.nfc.bg/bg/viewfilm-go?filmId=14

Projekcja przeniesiona z 13 kwietnia 2010 roku.

 

  • 30 czerwca 2010 r. (środa), godz. 18.00, Słowacki Instytut Kultury, Ul Krzywe Koło 12/14, Warszawa

Projekcja filmu dokumentalnego „Odchodzi człowiek” oraz wykład dr Nikolaya Papuchieva p.t. „Odchodzi człowiek – odczyt antropologiczny”

„Odchodzi człowiek” – reżyseria Martin Slivka, Czechosłowacja, 1968, czas trwania 26 min. Etnograficzny film dokumentalny o bułgarskich obyczajach, związanych ze śmiercią. Slivka stworzył niezwykle ekspresywny film, w którym korzysta przede wszystkim z symboli, metafor i znaków. Film został określony przez UNESCO jako cześć światowego kulturowego dziedzictwa. „Odchodzi człowiek” jest uważany za jeden z 25 najwybitniejszych filmów kinematografii słowackiej.

Nikolay Papuchiev ukończył filologię bułgarską ze specjalizacją etnologia w 1997 roku oraz socjologię w ramach międzynarodowego programu z siedzibą w mieście Lund w Szwecji w 2002 roku. Obronił pracę doktorską na temat problemów pokrewieństwa i systemu pokrewieństwa bułgarskich chrześcijan. Wykładał w Południowo-Zachodnim Uniwersytecie im. Neofita Rilskiego w Blagoevgrad, wygłaszał wykłady na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, od 2009 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Sofijskiego im. Św. Klimenta Ohridskiego. Jego zainteresowania obejmują zakres etnologii oraz antropologii politycznej i społecznej. Publikuje studium i artykuły w specjalistycznych bułgarskich oraz międzynarodowych wydaniach. Uczestniczy w szeregu projektów naukowych, praktykach badawczych i ekspedycjach etnologicznych.

Projekt organizowany we współpracy ze Słowackim Instytutem Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *