Wystawa plakatu "Litery Bułgarii – Alfabet Europy" w Bułgarskim Instytucie Kultury

W obecności światowej sławy plakacistów z trzech kontynentów 5 czerwca 2010 roku w Sali wystawowej Bułgarskiego Instytutu Kultury została otwarta wystawa plakatu „Litery Bułgarii – Alfabet Europy”. Akcja Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego z Sofii jest pierwszą próbą aktywizacji na szeroką skalę sławnych artystów z całego świata do stworzenia całościowego współczesnego produktu artystycznego, który popularyzuje kulturę bułgarską przez jeden z jej symboli – litery.

Podczas otwarcia Michaela Todorova wyraziła swoją radość, w zawiązku z tym, że Bułgarski Instytut Kultury jest gospodarzem tej prestiżowej wystawy, której autorami są znane postaci z dziedziny plakatu. Prof. Lech Majewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, którego wystawą towarzyszącą są „Litery Bułgarii”, podziękował Instytutowi za owocną współpracę.

Gościem z Bułgarii był znany bułgarski plakacista Bożidar Ikonomov, kurator „Liter Bułgarii – Alfabetu Europy” i przewodniczący komitetu organizacyjnego bułgarskiego Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego. Artysta przedstawił obecnych w sali współautorów wystawy, między którymi znaleźli się: Waldemar Świerzy, Władysław Pluta, Roman Kalarus i Stasys Eidrigevicius (z Polski), ich rodak Michał Batory (Francja), jak również Felipe Taborda (Brazylia) i Xavier Bermudez (Meksyk) – przewodniczący Meksykańskiego Biennale.

Wśród gości podczas otwarcia obecni byli plakaciści, uczestnicy Warszawskiego Biennale z Japonii, Kanady, Hiszpanii i inni. Dwie godziny po otwarciu wystawy w Muzeum Plakatu w Warszawie uroczyście zostało otwarte 22. Międzynarodowe Biennale Plakatu.

Międzynarodowy projekt poświęcony plakatowi – „Litery Bułgarii – Alfabet Europy” łączy starania 30 artystów z 20 państw (27 znamienitych plakacistów światowej sławy i trzech bułgarskich autorów, wśród których jeden debiutant) do stworzenia kolekcji plakatów, poświęconych Bułgarii i jej kultury poprzez temat unikalności i uniwersalności alfabetu bułgarskiego – jednej z najstarszych piśmienności Europy. Przed Polską wystawa gościła w kilku krajach Europy, Ameryki i Azji a w październiku tego roku zostanie zaprezentowana na Międzynarodowym Biennale w Meksyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *