Program na kwiecień 2012

  • 12 kwietnia 2012 (czwartek), godz. 11.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

W ramach realizowanego ze środków Unii Europejskiej projektu Comenius do Bułgarskiego Instytutu Kultury przyjdą z wizytą uczniowie z szóstej klasy 171 Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica  w Warszawie. Dzieci będą miały okazję zapoznać się z historią i kulturą Bułgarii, z tradycjami, sztuką czy też językiem bułgarskim. Obejrzą bułgarskie filmy, będą mogły przeczytać książki bułgarskich autorów, a nawet podziwiać rysunki swoich rówieśników z Bułgarii. Dzięki tej wizycie dzieci będą mogły dostrzec różnice kulturowe i zrozumieć ich wartość.

  • 18 kwietnia 2012 (środa), godz. 14.00, BIBLIOTEKA NARODOWA W WARSZAWIE, Al. Niepodległości 213 (Wejście A – dla czytelników) Warszawa

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA
O PROJEKTOWANIU W EDUKACJI
OD „ALA MA KOTA” DO E-MATURY

PIĘKNE PROJEKTY DLA PIĘKNYCH UMYSŁÓW

Międzynarodowi eksperci w dziedzinach designu, typografii, edytorstwa i wydawnictw edukacyjnych, będą dyskutować na temat zależności pomiędzy wizualną formą materiałów dydaktycznych, a ich efektywnością w procesie nauczania. Jednym z głównych celów konferencji będzie dowiedzenie tego, że dobrze zaprojektowane podręczniki mogą zwiększyć skuteczność przyswajania informacji, podnieść jakość nauczania i zwiększyć atrakcyjność procesu nauki.

Dwa zasadnicze tematy, które zostaną poruszone na konferencji, to sposób projektowania materiałów edukacyjnych oraz ich forma, która w dobie powszechnej cyfryzacji przestaje być oczywista. Codzienne korzystanie z Internetu sprawia, że dzisiejsi uczniowie przyzwyczajeni są do takiej formy informacji, jaką zapewniają im wyszukiwarki internetowe. W wyniku tego tracą oni umiejętność efektywnego korzystania z danych zawartych w książkach.

Wśród 19 prelegentów znajdą się uznani i doświadczeni badacze, nauczyciele, wydawcy, przedsiębiorcy i designerzy. Z Bułgarii uczestniczyć będzie Veselin Pramatarov, wydawca.

Nazwiska wszystkich uczestników, inne szczegółowe informacje oraz rejestracja na www.eunic-alamakota.pl  

Zapraszamy ludzi zaangażowanych i twórczych: autorów podręczników, grafików, wydawców, nauczycieli, uczniów i studentów!

  • 21 – 22 kwietnia (sobota – niedziela) 2012, Dzielnica Saska Kępa, Warszawa

SASKA KĘPA CZYTA GDZIE INDZIEJ!

Trzecia odsłona projektu „Czytamy gdzie indziej” jest znakomitą okazją do wiosennego spaceru po Saskiej Kępie i wspólnego odkrywania literatury. Pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia – Instytuty Kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa oraz Studio Teatralne Koło – włączyli do akcji okolicznych mieszkańców, właścicieli kawiarni i punktów usługowych oraz pracowników rzadziej odwiedzanych miejsc. W nietypowych dla lektury przestrzeniach, spotkać będzie można postaci, wykreowane przez aktorów warszawskich scen teatralnych, które wprowadzą nas w różnorodny świat współczesnej literatury europejskiej.

Sobotnie popołudnie przeznaczone będzie dla dorosłych: trasa popołudniowa odbędzie się w godzinach 14-17, trasa wieczorna w godzinach 18-21;  niedzielny poranek zadedykujemy dzieciom (godz.12-14).

W tej edycji Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje dwie książki:

1) Georgi Gospodinov, „I inne historie”, wyd. Pogranicze, Sejny, przeł. Magdalena Pytlak

Miejsce: mieszkanie prywatne Adres: Francuska 11a (nad pocztą), Warszawa

Czyta: Łukasz Lewandowski

Głównym bohaterem opowiadań są historie: prawdziwe, zmyślone, ukradzione, przerobione, opowiadane w przelocie, podczas przypadkowym spotkań.

2) Angel Wagenstein, „Daleko od Toledo, czyli rzecz o Abrahamie Pijanicy”, wyd. Zysk i S-ka, Poznań, przeł. Kamelia Mincheva-Gospodarek

Miejsce: zakład fotograficzny Adres: ul. Zwycięzców 25, Warszawa

Czyta: Bartosz Mazur

Bułgarski autor opisuje barwny świat Płowdiwu – najbardziej kosmopolitycznego miasta na Bałkanach, w którym obok siebie mieszkali sefardyjscy Żydzi, Bułgarzy, Cyganie, Ormianie i Turcy.

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji projektu "Czytamy gdzie indziej". Opis projektu i szczegółowy program na: https://www.facebook.com/events/371655652879212/

  • 26 kwietnia 2012 (czwartek), godz. 18.00, GALERIA SERDIKA, ul. Świętokrzyska 32, WARSZAWA

OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWA

„PETYA TODOROVA DENEVA – ARTYSTKA W PODRÓŻY”

Urodziła się w 1981 w bułgarskim mieście Balchik. Obecnie mieszka w Sofii. Absolwentka Liceum Sztuk Pięknych Dobry Hristov w Warnie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Jest członkiem Stowarzyszenia Bułgarskich Artystów. W 2004 r. zdobyła I nagrodę w dziedzinie sztuk pięknych w Krajowym Konkursie Młodych Artystów, Kuratorów i Krytyków organizowanym przez Międzynarodową Fundację “Św. Cyryla i św. Metodego”. Stypendystka Fundacji “Rayna Kabaivanska” w dziedzinie sztuk pięknych. Artystka uprawia malarstwo i fotografię, na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych (trzy w Bułgarii) i zbiorowych (Włochy, Słowacja, Bułgaria, Turcja, Macedonia i Francja). 

W styczniu bieżącego roku jej prace gościły na wystawie w galerii "4 strony świata" w Pułtusku.

  • Nadal: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Ul. Minorytów 4, Opole

„TABU W SZTUCE DLA DZIECI" – OTWARCIE WYSTAWY

Wystawa zainicjowana przez Duński Instytut Kultury oraz realizowana przy współpracy z instytutami kultury i ambasadami zrzeszonymi w EUNIC – nadal pokazywana jest w Polsce. Tym razem można obejrzeć ją w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (www.mbp-opole.art.pl) Wystawa otwarta zostanie 21 marca, w ramach projektu  „ 9 Dni Literatury Dziecięcej; Książka małą galerią sztuki” organizowanego przez MBP w Opolu. Zwiedzać wystawę będą mogli Państwo przez trzy tygodnie.

Więcej informacji na temat projektu „Tabu w sztuce dla dzieci” mogą Państwo uzyskać na stronie internetowej www.tabuwsztucedladzieci.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *