PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na grudzień 2012

DYREKTOR BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY WRAZ Z PRACOWNIKAMI ŻYCZY PAŃSTWU WESOŁYCH, POGODNYCH I SZCZĘŚLIWYCH ŚWIĄT!!!

 • 4 grudnia 2012 (wtorek), godz. 15.00

  STAROMIEJSKI DOM KULTURY

  Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

MIKOŁAJKI  MIĘDZYNARODOWE

W ramach projektu Bajki Międzykulturowe dla uczestników projektu z Ogniska Wychowawczego Stara Prochownia w Warszawie odbędą się MIKOŁAJKI MIĘDZYNARODOWE.

Bajki Międzykulturowe to program edukacji kulturalnej, podczas którego osoby wywodzące się z innego niż polski, kręgu kulturowego, czytają tradycyjną dla siebie bajkę grupie dzieci z ogniska wychowawczego. Czytanie bajek wzbogaca prezentację jej kontekstu kulturowego. Dorośli, podczas warsztatów literackich, tworzą bajkę wystawioną jako inscenizacja teatralna angażująca wszystkich uczestników projektu.  Dzieci, w trakcie warsztatów plastycznych wykonują ilustracje do wysłuchanych bajek.

Bułgarski Instytut Kultury uczestniczy w projekcie już od 3 lat. Jest współorganizatorem Mikołajek międzynarodowych po raz drugi. W skład programu Mikołajek wchodzą kalambury, wykonanie dekoracji choinkowych i kartki z życzeniami oraz wspólne biesiadowanie.

 • 6 grudnia 2012 (czwartek),

  WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY UNIWERSYTETU „MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ”,

  Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4, Lublin

godz. 11.30

Pokaz bułgarskiego filmu dokumentalnego

„MOJE PIEŚNI BĘDĄ WCIĄŻ CZYTANE”

Scenariusz: Irina Barczewa, Mirela Iwanowa
Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
Zdjęcia: Stefan Altaparmakow

Jest to film o życiu klasyka bułgarskiej literatury – Iwana Wazowa (1850-1921). Był on człowiekiem-instytucją, tworzącym w rozmaitych stylach i posługującym się rozmaitymi gatunkami literackimi. Dorobek rodzimej, bułgarskiej tradycji literackiej, choć dysponującej imponującym dziedzictwem ustnej twórczości ludowej, z całym jej kolorytem, tematyką i środkami wyrazu, nie był jeszcze zbyt duży. Wazow wprowadził do literatury bułgarskiej nową jakość: posługując się niektórymi gatunkami literackimi był na gruncie bułgarskim absolutnym nowatorem. (źródło: wikipedia)

Film wyświetlany jest w bułgarskiej wersji językowej.

Pokaz filmu bułgarskiego

„PLAN ZEMSTY” (2008)

Reżyseria: Konstantin Burov,

Zdjęcia: Krassimir Andonov,

Scenariusz: Konstantin Burov, Vencyslav Vassilev.

Występują: Penko Gospodinov, Georgi Kermenski, Plamen Syrakov, Georgi Kadurin i inni.

Paco i Smok mają plan. Chcą zemścić się na ludziach, którzy zrujnowali im życie. Znajdują ich adresy i wyruszają. Sprawy jednak wraz z biegiem wydarzeń komplikują się. Film nagrodzony został w 2008 roku: Nagroda za debiut imienia Vulo Radev, Nagroda dla obiecującego debiutu Związku Filmowców Bułgarskich.

Film wyświetlany jest z polskimi napisami.

godz. 14.00

otwarcie wystawy fotograficznej

 BUŁGARIA MOJA MIŁOŚĆ –

bałkański kraj oczami polskich fotografów  

Ekspozycja prezentuje prace Mirka Osipa i Piotra Ostrowskiego. Wystawa „Bułgaria Moja Miłość – bałkański kraj oczami polskich fotografów” to efekt dwumiesięcznej podróży autorów po Bułgarii. Wyprawa Mirka Osipa i Piotra Ostrowskiego miała miejsce w sierpniu i wrześniu 2006 roku i zaowocowała ogromnym materiałem zdjęciowym. Autorzy starali się dotrzeć w najodleglejsze zakątki kraju, by ukazać więcej niż typowe turystyczne atrakcje. Z materiałów nadesłanych redakcji wynika, że jest na co popatrzeć, a z pewnością warto poznać w Bułgarii nie tylko Złote Piaski. Co ciekawe, projekt był realizowany w przeddzień wstąpienia Bułgarii do Unii Europejskiej, co nadaje mu dodatkowego smaczku.

 • 14 grudnia 2012 (piątek), godz. 19.00

  KINO PIONER 1909

  al. Wojska Polskiego 2, Szczecin

KONCERT

Nikolaia Ivanova – OM

Nikolai Ivanov jest muzykiem, kompozytorem i malarzem. Urodził się w roku 1959 w rodzinie muzyków. Gra na fortepianie od piątego roku życia, a na gitarze od piętnastego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Fresków. Od roku 1982 grał w młodzieżowych zespołach. W roku 1991 utworzył zespół OM Art. Formation o brzmieniu etnojazzowym. Zespół wydał ponad 15 płyt w Bułgarii i za granicą. Nikolai Ivanov jest również twórcą opracowań muzycznych do ponad 20 filmów fabularnych i dokumentalnych. W roku 1996 artysta uczestniczył w ekspedycji „Koncert na Evereście”. Artyści występowali na wzgórzu Kalapattar (na wysokości 5345 m n.p.m.) pod szczytem Everest. Wydarzenie zarejestrowano w Księdze Rekordów Guniessa.

 • 19 grudnia 2012 (środa), godz. 18.00

  BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

  Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

PANORAMA FILMÓW ANDREJA AŁTYPARMAKOWA

IN MEMORIAM

Pokaz bułgarskiego filmu dokumentalnego

„HISTORIA MIŁOSNA Z UBIEGŁEGO WIEKU”

Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow

Zdjęcia: Stefan Altaparmakow

Jest to film o wielkiej miłości między japońskim dziennikarzem Yoshiori Maeda i Bułgarką Anastasyja Makrelowa-Maeda. Los połączył ich podczas Drugiej Wojny Światowej w Płowdiwie. Film opowiada o dużej roli rodziny Maeda w rozwoju relacji bułgarsko-japońskich w XX wieku.

Film wyświetlany jest w bułgarskiej wersji językowej.

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO  DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *