PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na maj 2013

6 – 8 maja 2013 (poniedziałek-środa)

CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA
ul. Piotrkowska 282, Łódź

14 MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY ŁÓDŹ 2013

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie już po raz 14. gościć uczestników Międzynarodowego Triennale Tkaniny, wystawy o charakterze konkursu, prezentującej osiągnięcia artystów z całego świata.

Na wystawie prezentowane będą prace różnorodne, od klasycznych przyściennych po formy przestrzenne czy wręcz instalacje; od ciężkich gobelinów po lekkie ażury; od form figuralnych po różnego typu abstrakcje.

Uczestnikiem z Bułgarii jest Raia Simeonowa-Tewekelewa. Gośmi są również prof. Anna Bojadżiewa z Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, Medea Jankowa, Iwa Kraczmarska i inni. 

Wydarzenie pod honorowym patronatem J.E. Ambasadora Republiki Bułgarii Pana Wasylija Takewa.

10 – 11 maja 2013 (piątek-sobota), godz. 10.00

KOLEGIUM LICENCJACKIE UNIWERSYTETU

MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ

ul. Piłsudskiego 24, Biała Podlaska

W ramach obchodów Dni Św. Cyryla i Św. Metodego w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej zostanie otwarta

IX MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU

„CYRYL I METODY W JĘZYKU I KULTURZE SŁOWIAN”

Konferencja organizowana jest przez Zakład Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej UMSC w Lublinie i Kolegium Licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej. Udział w niej wezmą wybitni uczeni z zarówno krajowych, jak i zagranicznych ośrodków naukowych.

Jako imprezę towarzyszącą w ramach konferencji Bułgarski Instytut Kultury przedstawi w Kolegium Licencjackim UMCS w Białej Podlaskiej wystawę zatytułowaną

O TAJEMNICACH WINA i PROSFORA Z NARODOWEGO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO BUŁGARSKIEJ AKADEMII NAUK

Przygotowywanie wina jest źródłem utrzymania, winobranie to święto, a wino towarzyszy człowiekowi od urodzenia aż do śmierci.

Wino to krew Zbawiciela, to wiedza, to prawda, droga do Boga i symbol życia po śmierci. Jest upragnionym darem – tak jak zdrowie, jak miłość.

W chrześcijańskiej tradycji wino powiązane jest z chlebem. Chleb z cerkiewnym stemplem nabiera znaczenia ofiary. Niektóre obrazy prezentowane podczas wystawy poświęcone są przygotowywaniu chleba liturgicznego czyli prosfory oraz wyrabianiu stempli do prosfory w monastyrach na Świętej Górze Athos.

11 maja 2013 (sobota) godz. 11.30

Płock, Stary Rynek

XIV PIKNIK EUROPEJSKI

Piknik Europejski jest dorocznym świętem mieszkańców Płocka i gości z miast partnerskich w tym bułgarskiego Plewen. Na Starym Rynku na mieszkańców Płocka oraz przybyłych gości czekać będzie wiele atrakcji: koncerty, wystawy, prezentacje. Będzie otwarta wystawa fotograficzna Fotoklubu Darmstadt. Odbędą się parada Uczniowie miasta zorganizują paradę na trasie: Nowy Rynek – Tumska – Grodzka – Stary Rynek oraz występy przedszkolaków i uczniów płockich szkół.  

16-19 maja 2013 (czwartek-niedziela)

STADION NARODOWY W WARSZAWIE

Stoisko 227/D19

 

IV WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI

Czwarte Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 16-19 maja br. na Stadionie Narodowym. Tegoroczne Targi przyciągają uwagę obecnością znanych i lubianych autorów, nowinkami technologicznymi z rynku wydawniczego, zróżnicowanym programem wydarzeń towarzyszących oraz zupełnie nowym miejscem.

Na tegorocznej liście wystawców Warszawskich Targów Książki są czterysta siedemdziesiąt dwie firmy z 18 krajów: Australii, Bułgarii, Tajwanu, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i z Polski. Po raz pierwszy narodowe stoiska na WTK przygotowały Republika Serbii i Węgry.

Uroczyste otwarcie Warszawskich Targów Książki i Targów Książki Akademickiej ACADEMIA odbędzie się w czwartek 16 maja o godz. 12.00 na głównej scenie Targów.

Na tegorocznych targach książki Bułgarski Instytut Kultury już po raz siódmy będzie miał własne stoisko (nr stoiska 227/D19). Zaprezentujemy przetłumaczone i wydane w ostatnich latach w Polsce książki takich autorów bułgarskich jak Angel Wagenstein, Georgi Gospodinow czy Alek Popow. Oprócz przekładów literatury pięknej na stoisku bułgarskim znaleźć będzie można również pozycje historyczne, a także płyty z muzyką bułgarską.

Więcej informacji na: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/

Imprezą towarzyszącą Warszawskich Targów Książki będzie udostępniona przez Bułgarski Instytut Kultury wystawa

„SKARB SŁOWA”

Z OKAZJI 1150. ROCZNICY PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO ORAZ 

MISJI WIELKOMORAWSKIEJ ŚW. ŚW. CYRYLA I METODEGO

Ekspozycja składa się z 27 plansz  i przedstawia bogate tradycje piśmiennicze Bułgarii oraz  różnorodność kultury starobułgarskiej. Większość rękopisów starobułgarskich jest przechowywana w zagranicznych księgozbiorach – we Włoszech, Serbii, Rosji, Wielkiej Brytanii, w monasterach na Świętej Górze Athos, w Monasterze św. Katarzyny na Synaju i in.

Wystawa obejmuje najwybitniejsze zabytki głagolickie: Kodeks Assemaniego, Kodeks zografski, Kodeks mariański, Fragmenty Cloza, Psałterz synajski, Modlitewnik synajski, Kartki rylskie i inne, związane z najwcześniejszymi przekładami słowiańskich apostołów.

Wystawa została zrealizowana przez naukowców z Instytutu Badań Literackich Bułgarskiej Akademii Nauk przy wsparciu finansowym Fundacji  „Bylgarska pamet” i wchodzi w skład zbiorów Państwowego Instytutu Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Bułgarii.

 

18/19 maja 2013 (sobota-niedziela), godz. 19.00 – 01.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

X NOC MUZEÓW W WARSZAWIE

Do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów zgłosiło się około 200 placówek, w tym 47 muzeów, oraz galerie, instytucje kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby i wiele innych. Bułgarski Instytut Kultury po raz szósty dołączył się do tej wspaniałej inicjatywy.

Noc Muzeów 2013 w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury nawiązuje do takich czarnomorskich miejscowości jak Sulina, Bałczyk, Warna i inne.

Przygotowana jest krótka prezentacja z Zespołu Architektonicznego „Dvoreca” („Pałac”) Państwowego Instytutu Kultury i z ogrodu botanicznego w Bałczyku oraz filmy o kulturze i turystyce w Bułgarii, udostępnione przez Państwową Agencję dla Bułgarów za Granicą.

Pałac w Bałcziku, zbudowany w latach 1924-36 jako rezydencja rumuńskiej królowej Marii, jest od roku 1987 popularnym muzeum i zabytkiem architektonicznym oraz lubianym miejscem wypoczynku. W ramach zabawy przygotowaliśmy dodatkową atrakcję –  będzie można usiąść na słynnym „tronie” królowej Marii z widokiem na morze. Według legendy królowa spędzała dużo czasu na tym tronie, wpatrywała się w błękit morza i czekała na swojego ukochanego.

Odbędzie się pokaz filmu EUROPOLIS

Reżyseria: Kostadin Bonew, Scenariusz: Władi Kirow,Kraj: Bułgaria/ Austria 2009, Czas trwania: 80 min, Języki filmu:  bułgarski, rosyjski i rumuński, Napisy: polskie
Nagrody: Złoty Ryton 2009, Płowdiw, Wyświetlenie: o godz. 20:30 i 22:30

„Europolis” to bułgarsko-austriacka produkcja o mieście Sulina, położonym w delcie Dunaju, przy samym ujściu do morza. Tytuł filmu zapożyczony został od tytułu powieści, którą napisał w roku 1933 komendant położonego tu portu rzecznego. Sulina była wtedy pełnym życia miastem, którego obywatele mówili w 27 językach. Autor książki już wówczas jednak dostrzegał symptomy powolnego zamierania portu i miasta, a jego proroctwo niestety się spełniło.

Temat morza będzie również kontynuowany przez wystawę ZŁOTE PLAKATY FILMOWE. Stanowi ona zbiór plakatów ze słynnego festiwalu bułgarskiego filmu fabularnego ZŁOTA RÓŻA, który już ponad 30 lat odbywa się w morskiej stolicy Warnie.

Ekspozycja plakatów z filmów, które zdobyły prestiżowe nagrody Złotej Róży w minionych latach, pozwala nam przyjrzeć się niezwykle interesującej historii samego festiwalu i kina bułgarskiego. Ilustrują one także zmiany, jakie towarzyszyły festiwalowi „Złota Róża” przez te wszystkie lata.

Wystawa została udostępniona przez Biuro Medium – Bułgaria,  kuratorzy Kamen Bałkański i Stanisław Stanew, realizacja we współpracy z Narodowym Centrum Filmowym i Bułgarską Filmoteką Narodową.

Więcej informacji na: http://www.noc-muzeow.pl/

24 maja 2013 (piątek), godz. 19.00

PAŁAC POTOCKICH UW, SALA BALOWA

Ul. Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa

 

UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 24 MAJA – DNIA ŚW. ŚW. CYRYLA I METODEGO – ŚWIĘTA OŚWIATY, KULTURY BUŁGARSKIEJ I PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO

w wykonaniu

DIMO DIMOVA

Dimo Dimov (ur. 1954) ukończył Sofijską Szkołę Muzyczną oraz Państwową Akademię Muzyczną w klasie Julii i Konstantina Ganewów. Odbył specjalizację w Stanach Zjednoczonych u prof. Lilii Kraus. „Dziś Dimo Dimov jest tym, czym był amerykański pianista Van Cliburn w szczególnym momencie swojej kariery”, mówi o swoim uczniu słynny pedagog prof. Kraus. Jest laureatem nagrody Międzynarodowego Konkursu dla Pianistów im. Marii Callas w Atenach. Koncertował w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych, wielokrotnie był członkiem jury wielu konkursów muzycznych. Jest profesorem Państwowej Akademii Muzycznej im. prof. Pancza Wladigerowa w Sofii.

W programie koncertu utwory  Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Claude’a Debussy’ego, Dimiyra Nenowa i Fryderyka Chopina.

Podczas uroczystości Osobom zasłużonym dla rozwoju i upowszechniania kultury bułgarskiej za granicą zostaną wręczone doroczne dyplomy uznania Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Impreza zorganizowana we współpracy ze STUDIUM EUROPY WSCHODNIEJ UW

DYREKTOR

BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

WRAZ Z PRACOWNIKAMI

ŻYCZĄ PAŃSTWU ZDROWIA, WIARY I DUŻO RADOŚCI 

Z OKAZJI

ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO!

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

 

 

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *