22 WRZEŚNIA – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI BUŁGARII

22 września 2015 (wtorek), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

22 września 1908 roku Bułgaria ogłosiła swoją niepodległość i tym samym wróciła na mapę świata z godnością jednego z najstarszych państw w Europie. Z okazji Święta Narodowego podczas uroczystego wieczoru dwaj znani mistrzowie pędzla – Milko Bozhkov i Stanisław Baj przedstawią w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury wspólną wystawę portretów i pejzaży ze swoich rodzinnych zakątków.

OTWARCIE WSPÓLNEJ WYSTAWY MALARSTWA

MILKO BOZHKOV I STANISŁAW BAJ – PRZYJAŹŃ OD 40 LAT

1-Milko_Bozhkov — kopiaMilko Bozhkov urodził się w 1953 roku w miejscowości Resen w Bułgarii. W 1978 ukończył kierunek malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Został laureatem Grantu Rządu Francji (1982).
W okresie 1978-2013 miał ponad 100 samodzielnych wystaw w Bułgarii, Polsce, Rosji, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Holandii, Szwecji, Niemczech, Francji, Czechach i na Słowacji. Uczestniczył w 150 wystawach zbiorowych w Bułgarii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Wenezueli, Brazylii, Japonii, Malezji, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Polsce, Rosji, w krajach byłej Jugosławii i na Węgrzech.
Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie malarstwa i grafiki w Bułgarii, Słowacji, byłej Jugosławii, Polsce, Francji, Rosji, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
Dzieła Milka Bozhkova są w posiadaniu Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie; Muzeum Sztuki w Portlandzie, Oregon, Biblioteki Narodowej w Paryżu, Galerii Prefektury Kanagawa w Japonii, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Muzeum Nelimarkka – Alayarvi w Finlandii, Galerii Narodowej w Pradze, kolekcji Petera Ludwiga w Budapeszcie, kolekcji Hugo Voetena w Belgii, Narodowej Galerii Sztuki w Sofii i innych.

98Stanisław Baj urodził się w 1953 roku w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. W latach 1972-1978 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga.
Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa na uczelni macierzystej. Autor około 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach krajowych i zagranicznych.
Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. w swoich dziełach skupia się na  pejzażu, głównie na rzece Bug oraz portrecie. Jego obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *